V Buzici pribudlo nové trhovisko, podporí rozvoj prihraničných obcí


Dátum: 13.09.2021

Obrázok k aktualite V Buzici pribudlo nové trhovisko, podporí rozvoj prihraničných obcí
V prihraničnej obci Buzica, ktorá leží v južnej časti okresu Košice - okolie pribudlo nové trhovisko. Ide o jedno z piatich trhovísk, ktoré pribudli v rámci cezhraničného projektu Meet the local needs za takmer 1,6 milióna eur. Rovnaké trhoviská boli vybudované aj v Moldave nad Bodvou a maďarských obciach Encs, Hidasnémeti a Gagyvendégi. Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.

„Cieľom cezhraničného projektu je na oboch stranách hranice pomôcť obciam, ktoré sú súčasťou mikroregiónu Krásny Cserehát. Vďaka komplexnému riešeniu môžeme v tomto regióne veľmi účinne znížiť nezamestnanosť a zároveň podporiť lokálnu produkciu. Trhovisko prináša novú šancu pre drobných farmárov, pestovateľov a výrobcov. Projekt je impulzom pre vytvorenie nových pracovných miest. Obyvateľom sa zároveň dostanú na stôl produkty spracované v novovzniknutých závodoch, ktoré vznikli v rámci ďalšej časti Cezhraničného akčného plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Otvorenie trhoviska v Buzici bolo počas víkendu spojené s podujatím Agro festival, ktorý je súčasťou nadväzujúceho projektu s názvom Build and promote local image. V rámci neho vznikne webová platforma s databázou lokálnych producentov a regionálna značka lokálnych produktov. Agro festivaly pomôžu spopularizovať novopostavené trhoviská. „Trhovisko je veľmi významnou stavbou v našej obci. Bolo vybudované v strede dediny, aby bolo ľahko prístupné pre kupujúcich aj pre predávajúcich. Vytvorili sme kultúrne prostredie pre stredných a malých podnikateľov, tiež pre drobných farmárov na prezentáciu vlastných produktov. Dúfam, že aj kupujúci budú spokojní, lebo na trhovisku nájdu kvalitné domáce produkty, ktoré chýbajú na pultoch veľkopredajní. Okrem toho najväčším prínosom všetkých teraz vybudovaných trhovísk bude, že ľudia tam nájdu miesto na osobné stretnutia a na výmenu skúseností a názorov,“ povedal starosta obce Buzica Jozef Mohňanský.

Výstavbu trhovísk v rámci slovensko-maďarskej cezhraničnej spolupráce Interreg sprostredkúva Európske zoskupenie územnej spolupráce Via Carpatia, ktorého spoluzakladateľom je Košický samosprávny kraj.

Zdroj:SITA


Skočiť na hlavné menu