Úsek D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno bude už čoskoro slúžiť motoristom.


Dátum: 09.11.2017

Obrázok k aktualite Úsek D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno bude už čoskoro slúžiť motoristom.

Národná diaľničná spoločnosť prvú decembrovú sobotu otvorí pre motoristov úsek D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno. Vybudovaním tohto úseku motoristi okrem zvýšenej bezpečnosti ušetria zhruba štyri minúty v porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy.
f6fa5278abad6618fc7c2875a0329374d9c566c5

Úsek medzi Strážovom a Brodnom je dlhý 4 250 metrov a tvorí časť skladačky diaľnice D3, ktorá začína v Hričovskom Podhradí a končí na hranici s Poľskom v Skalitom. Dokončenie diaľnice D3 je prioritou Vlády SR a Ministerstva dopravy a výstavby SR.  Okrem toho, že je súčasťou diaľničného ťahu D1 – D3 v trase Bratislava - Trenčín - Žilina - Skalité je zároveň aj súčasťou Multimodálneho dopravného koridoru č. VI, Transeurópskych sietí a Transeurópskej magistrály v smere sever – juh.

Začiatok úseku tvorí mostná estakáda nad cestou I/18, železničnou traťou Bratislava – Žilina, rybníkom a vodným dielom Hričov. Tá patrí k unikátnym stavbám predovšetkým svojimi technickými parametrami. Nosná konštrukcia mosta dosahuje dĺžku až 1 493 metrov a realizovala sa použitím viacerých technológií súbežne – na pevnej skruži, na výsuvnej skruži  a letmou betonážou s vozíkmi. Po jej krajoch je protihluková stena so stĺporadím zabezpečujúcim osvetlenie proti nárazu vtákov. Koniec mostného objektu sa nachádza v predportálovom úseku diaľnice D3 na západnom portáli tunela Považský Chlmec s dĺžkou 2 218 metra. 

Mapa_D3_Žilina Stražov_Žilina_Brodno_1

S výstavbou tohto úseku sa začalo v júni 2014 a pre motoristov ho sprístupníme 2. decembra 2017

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou

Výška poskytnutého NFP: 165,30 mil. € (D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno II. fáza)

 

Informácie o Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra nájdete na www.opii.gov.sk


Skočiť na hlavné menu