Urbanovu vežu čaká obnova, cez eurofondy opravia strechu a fasády


Dátum: 02.09.2019

Obrázok k aktualite Urbanovu vežu čaká obnova, cez eurofondy opravia strechu a fasády
Urbanovu vežu stojacu vedľa Dómu svätej Alžbety na košickej Hlavnej ulici čaká rekonštrukcia. Nezisková organizácia Perly Gotickej cesty na tento účel získala cez eurofondy zhruba 590.000 eur. Minulý týždeň došlo k dlhoočakávanému podpisu grantovej zmluvy.

Projekt zahŕňa obnovu strechy a fasády Urbanovej veže, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. "Po obnove dómu je teraz našou prioritou Urbanova veža, keďže z nej padajú škridly a ohrozuje to obyvateľov a turistov, ktorí prechádzajú okolo nej," uviedla pre TASR projektová manažérka organizácie Perly Gotickej cesty Mária Bartková.
Peniaze pôjdu v rámci programu cezhraničnej spolupráce Maďarska, Slovenska, Rumunska a Ukrajiny (ENI HUSKROUA). Perly Gotickej cesty uspeli s projektom s ukrajinským partnerom, ktorým je gréckokatolícka eparchia v Mukačeve. Z celkového rozpočtu zhruba milión eur pôjde menšia časť na obnovu katedrály v Užhorode.

Rekonštrukcia košickej zvonice pre obmedzené zdroje zahŕňa v rámci projektu exteriérovú časť od strechy po zastrešenie spodnej ochodze s arkádami. "Strecha spodnej ochodze, ktorá je v dezolátnom stave a z ktorej padajú škridly, bude obnovená z dotácie Košického samosprávneho kraja, ktorý nám poskytol na tento účel 10.000 eur," priblížila Bartková.

Aktuálnym je teraz podľa Bartkovej dokončenie prebiehajúceho verejného obstarávania na zhotoviteľa, so začiatkom prác sa počíta ešte tento rok. Dĺžka trvania zákazky je 18 mesiacov. V rámci nasledujúcej výzvy programu EÚ je zámerom získať prostriedky na dokončenie obnovy priestoru pod arkádami so vzácnymi stredovekými náhrobnými kameňmi a začať s obnovou interiéru veže.

Urbanovu vežu postavili na prelome 14. a 15. storočia ako zvonicu v tom čase rozostavaného dómu. Najprv bola v gotickom štýle, neskôr získala renesančnú podobu. Spolu s Dómom sv. Alžbety a Kaplnkou sv. Michala ju v roku 1970 vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.

Organizáciu Perly Gotickej cesty založili v roku 2004 mesto Košice a rímskokatolícka farnosť sv. Alžbety.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu