Úrady si musia vyhľadať výpis z registra trestov elektronicky


Dátum: 08.01.2019

Obrázok k aktualite Úrady si musia vyhľadať výpis z registra trestov elektronicky

„Úrady si od 1. januára musia vyhľadať výpis z registra trestov elektronicky z dostupných informačných systémov,“ uviedol to vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši s tým, že je to ďalší krok v boji s byrokraciou v prospech občanov a podnikateľov.

„Úrady štátnej a verejnej správy sa budú napájať na integračnú platformu so štátnymi údajmi a je možné využiť portál OverSi,“ povedal vicepremiér Richard Raši s tým, že finančná úspora bude predstavovať vyše 10 miliónov eur ročne. Zdôraznil, že prístup k výpisom z registra trestov bude mať iba zamestnanec poverený inštitúciou a takáto požiadavka bude evidovaná a archivovaná.

Register trestov vybavil v roku 2018 vyše 712.000 žiadostí o výpis, z čoho asi 300.000 výpisov zaplatili občania, informoval jeho riaditeľ Marián Kuna s tým, že úradom budú vydávané len výpisy, čo si vyžiadalo zavedenie bezpečnostných opatrení v systéme. Odpisy z registra trestov sú priamo riešené v rámci registra.

Od 1. septembra, keď vstúpil do platnosti zákon proti byrokracii z dielne ÚPVII, sú fyzické a právnické osoby odbremenené od dokladovania výpisov z obchodného, živnostenského registra a z listu vlastníctva. Ide o takzvanú prvú vlnu boja proti byrokracii, ktorú vyhlásil ÚPVII. Všetky tieto výpisy si úrady nájdu pomocou portálu OverSI. Od novembra 2018 ponúka portál aj kópiu katastrálnej mapy.

V druhej vlne boja proti byrokracii plánujeme zrušiť predkladanie potvrdenia o návšteve školy, ako aj o sociálnych, zdravotných i daňových nedoplatkoch,“ dodal Richard Raši.


Skočiť na hlavné menu