Úrad vicepremiéra Pellegriniho chce posilniť kapacitu IPC o verejné obstarávanie


Dátum: 09.02.2018

Obrázok k aktualite Úrad vicepremiéra Pellegriniho chce posilniť kapacitu IPC o verejné obstarávanie
Posilniť kapacitu informačno-poradenských centier (IPC) o oblasť verejného obstarávania chce Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Petra Pellegriniho (Smer-SD). TASR to potvrdila riaditeľka komunikačného odboru úradu Janka Burdová.

Podpora by mohla mať podľa nej napríklad formu školení, prípadne posilnenia tímu centra o špecialistu na verejné obstarávanie a takto ďalej uľahčovať žiadateľom prístup k fondom Európskej únie.

"Činnosť jednotlivých IPC koordinuje úrad. Cieľom integrovanej siete centier je najmä zabezpečiť informovanie a komunikáciu o eurofondoch v regiónoch poskytovaním bezplatného odborného poradenstva," uviedla s tým, že na medzinárodnej konferencii Slovensko na ceste k Smart Cities (1.2.) sa presvedčili o zmysluplnosti siete centier a identifikovali ďalšie potreby skvalitňovania ich služieb a rozšírenie kompetencií.

Sieť IPC zriadil Centrálny koordinačný orgán ÚPVII. Na území každého kraja, s výnimkou Bratislavského samosprávneho kraja, pôsobí jedno IPC s troma zamestnancami, ktorí sú vyškolení na pomoc žiadateľom a prijímateľom z fondov EÚ, povedala. "V Bratislavskom kraji sídlia riadiace orgány všetkých operačných programov. Okrem iného majú úlohu aj poskytovať poradenstvo k eurofondom pre verejnosť, žiadateľov aj prijímateľov," priblížila situáciu v regióne hlavného mesta.

IPC v šiestich krajoch vznikli koncom roku 2016, v Banskobystrickom kraji v januári 2017. Za viac ako rok fungovania poskytli 1800 konzultácií a 4200 záujemcov sa zúčastnilo na takmer 100 seminároch. Celkovo 231 klientov predložilo žiadosti o nenávratnú finančnú pomoc a 157 klientom bola žiadosť schválená, uzavrela Burdová.  

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu