Trnavský samosprávny kraj a Juhomoravský kraj založili EZÚS Veľká Morava


Dátum: 29.09.2022

Obrázok k aktualite Trnavský samosprávny kraj a Juhomoravský kraj založili EZÚS Veľká Morava
Zmluvu o vzniku Európskeho zoskupenia územnej spolupráce (EZÚS) Veľká Morava podpísali v Skalici zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) a Juhomoravského kraja. Pri podpise prebrali zástupcovia oboch krajov možnosti rozšírenia spolupráce, ktorá trvá už od roku 2006, keď uzatvorili Dohodu o partnerstve a vzájomnej spolupráci.

"Dnes je deň, keď táto spolupráca naberá aj inštitucionálnu podobu. Združenie znamená otvorené možnosti spolupráce z hľadiska čerpania eurofondov, ale aj formátovanie projektov, ktoré s Juhomoravským krajom máme, respektíve do budúcna chceme mať," uviedol pre TASR predseda TTSK Jozef Viskupič.

Ako doplnil, potenciál vidí aj v spolupráci na rozvoji inovácií, digitalizácie, transformácie automobilového priemyslu alebo odborného vzdelávania. "Ja si myslím, že stretnutie je nielen pripomienkou, že tu máme v regióne vzácne pamiatky, ale hlavne, že tu spoločne budujeme veľké projekty. Dôkazom je práve podpísanie zmluvy o EZÚS Veľká Morava," doplnil hajtman Juhomoravského kraja Jan Grolich.0

Ako dodal, verí, že táto zmluva bude základným kameňom pre spoluprácu viacerých krajov, ktoré by sa do tohto projektu mohli zapojiť. "V rámci zoskupenia sa radi necháme viesť Trnavským krajom, keďže má s cezhraničnou spoluprácou vďaka podobným projektom s Maďarskom viac skúseností," povedal hajtman Juhomoravského kraja.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu