Trnavská župa získala eurofondy na rekonštrukciu vzácneho mlyna v Tomášikove


Dátum: 14.09.2020

Obrázok k aktualite Trnavská župa získala eurofondy na rekonštrukciu vzácneho mlyna v Tomášikove

Rekonštrukcia vodného kolového mlyna v Tomášikove a výstavba návštevníckeho centra v jeho blízkosti budú spolufinancované z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR). O príspevku vo výške takmer 547 tis. eur rozhodol Monitorovací výbor Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko 13. júla 2020.

Trnavský župan Jozef Viskupič uviedol, že „po úspešnej obnove mlynu v Jelke sa nám podarilo získať eurofondy na rekonštrukciu ďalšej unikátnej stavby a niekdajšej hospodárskej perly. Vodný kolový mlyn v Tomášikove patrí k posledným štyrom svojho druhu, ktoré sa zachovali. Návštevnícke centrum poskytne zázemie múzejno-pedagogickým aktivitám pre deti aj dospelých. Som rád, že sa nám popri záchrane kultúrneho dedičstva darí zatraktívnovať cyklo- a vodnú turistiku v povodí Malého Dunaja.“
Príspevok z EFRR vo výške 547 tis. eur pre Trnavský samosprávny kraj predstavuje 85 % celkových výdavkov. Zvyšných 10 % je financovaných zo štátneho rozpočtu SR a 5 % tvorí spoluúčasť kraja. Zároveň obec Tomášikovo z fondu získala 211 tis. eur na rekonštrukciu miestnej komunikácie vedúcej z obce k vodnému mlynu v celkovej dĺžke takmer 1,7 km.
Vodný mlyn v Tomášikove dal v roku 1893 postaviť János Maticza a mlelo sa v ňom až do roku 1960. Od roku 1982 je sprístupnený verejnosti ako jedinečná technická pamiatka ľudového mlynárstva, ktorú spravuje župné Vlastivedné múzeum v Galante.
Rekonštrukcia mlyna a výstavba návštevníckeho centra budú realizované v rámci cezhraničného projektu „Milling – forgotten craft of our ancestors“ (Mlynárstvo – zabudnuté remeslo našich predkov) podporeného z eurofondov celkovou sumou takmer 1,3 mil. eur pri celkovom rozpočte 1,5 mil. eur. Cezhraničným partnerom projektu je skanzen v maďarskom meste Szentendre (Szabadtéri Néprajzi Múzeum), pre ktorý je z eurofondov vyčlenených 514 tis. eur na obnovu zbierky mlynov a železničnej stanice s úschovňou bicyklov v areáli skanzenu. 

Skočiť na hlavné menu