Trnavská župa vybudovala cyklotrasu medzi kompou Kyselica a obcou Báč
V utorok 27. apríla 2021 sa uskutočnila záverečná konferencia projektu „SacraVelo – Sieť cezhraničných pútnických cyklotrás v okolí Dunaja“, ktorý bol realizovaný v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko a spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Nosnou aktivitou trnavskej župy bola výstavba 4,4 kilometra dlhej cyklotrasy medzi kompou Kyselica a centrom obce Báč.
„Vybudovali sme modernú a bezpečnú komunikáciu, ktorá poslúži tak turistom, ako aj obyvateľom okolitých obcí. Trasa napája Kostol sv. Antona Paduánskeho, známe mariánske pútnické miesto v obci Báč, na medzinárodnú cyklotrasu Eurovelo 6. Teší ma, že sa nám aj takto darí podporovať rozvoj pohraničného regiónu,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
Jedna polovica z celkovej dĺžky trasy je novovybudovaná a druhá je vyznačená na existujúcom povrchu miestnej komunikácie. Celkové náklady na výstavbu cyklotrasy, ktorá sa uskutočnila medzi augustom a októbrom minulého roka, boli vo výške 280 tis. eur.
„Nová cyklotrasa nielen rozvíja sakrálny cestovný ruch, ale pomáha aj miestnym obyvateľom, ktorí cestujú do práce alebo do školy na bicykli. Mám radosť, že aj vďaka tomuto úspešnému projektu pokračujeme v rozvoji Žitného ostrova,“ dodal trnavský vicežupan József Berényi.
Projekt SacraVelo bol od novembra 2017 zameraný na podporu aktívneho turizmu spojeného s návštevou sakrálnych pamiatok v malebnom okolí Dunaja. Partnermi projektu boli popri Trnavskom samosprávnom kraji aj Bratislavský samosprávny kraj a obec Báč, ktorá vybudovala cyklocentrum. Na maďarskej strane participovali župy Győr-Moson-Sopron a Komárom-Esztergom, ako aj obec Szil.
Partneri projektu prispeli k rozvoju regiónov vybudovaním cyklotrás, cyklocentier, odpočívadiel a s vyznačeným cyklotrás k sakrálnym pamiatkam.
„Náš kraj hraničí s troma štátmi, preto je zapájanie sa podobných do výziev v rámci programov cezhraničnej spolupráce pre nás veľmi dôležité,“ podčiarkol župan Viskupič, ktorý sa zároveň počas konferencie poďakoval všetkým partnerom projektu za úspešnú spoluprácu.
Celkový schválený rozpočet projektu bol 2,7 milióna eur. Z nich 85% t. j. 2,3 milióna eur tvoril príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, 10 % z príspevku od štátu a 5% vlastných zdrojov partnerov projektu.
Skočiť na hlavné menu