Trnavská charita odštartovala výstavbu nového centra pre ľudí bez domova


Dátum: 05.10.2021

Obrázok k aktualite Trnavská charita odštartovala výstavbu nového centra pre ľudí bez domova
Trnavská arcidiecézna charita (TACH) začala s demontážou pôvodných budov svojho Centra pomoci človeku. Po obnove za 1,3 milióna eur vznikne podľa riaditeľa Miroslava Dzurecha najmodernejšie nízkoprahové centrum na pomoc ľuďom bez domova na Slovensku.

TACH na obnovu získala 1,2 milióna eur z Integrovaného regionálneho operačného programu, dofinancovanie bude v jej réžii. Stavenisko odovzdala firme DAG Slovakia z Prešova, ktorá zvíťazila vo verejnom obstarávaní. Počas dvoch nasledujúcich rokov bude premieňať pôvodný komplex šiestich budov na centrum, ktoré splní najvyššie európske štandardy. „Väčšia časť objektov bude odstránená, ďalšiu posúdi počas výstavby statik a rozhodne, či je vhodná na rekonštrukciu alebo je nutné ju takisto odstrániť,“ povedal Dzurech. Budovy sa nachádzajú v historickom centre mesta pri pešej zóne, výstavbu preto posudzoval Krajský pamiatkový úrad Trnava.

Nízkoprahové denné centrum bude po rekonštrukcii väčšie a komplexnejšie. Vznikne v ňom spoločenská miestnosť na stravovanie, miestnosť na individuálne poradenstvo, priestory na skupinové aktivity, ako aj tri strediská osobnej hygieny pre ženy, mužov a imobilných ľudí. Aby zostali služby centra zachované aj počas rekonštrukcie, mesto Trnava poskytlo TACH na jeho prevádzku dočasné priestory v inej časti mesta.

Na ulici v Trnave žije podľa záznamov charity a ďalších organizácií približne 300 ľudí bez domova, služby v nízkoprahovom centre využíva denne približne 50 z nich. „Sme presvedčení, že po jeho rekonštrukcii k nám príde viac klientov. Bezdomovectvo zo dňa na deň neodstránime, môžeme sa však snažiť, aby títo ľudia nevzbudzovali verejné pohoršenie, neboli hladní a zažívali motivujúce prostredie,“ doplnil Dzurech.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu