TRNAVA: Župné knižnice dostanú nový knižničný informačný systém


Dátum: 16.08.2022

Obrázok k aktualite TRNAVA: Župné knižnice dostanú nový knižničný informačný systém

Trnavský samosprávny kraj pre všetky štyri knižnice vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti zabezpečil nový knižničný informačný systém. Celková investícia je viac ako 50-tisíc eur, pričom je súčasťou projektu zameraného na využívanie smart riešení.

„Jednotný knižničný systém prinesie lepšiu orientáciu vo vyhľadávaní kníh pre čitateľov a najmä knihovníkov. Umožní prístup do databázy elektronických kníh a ich vypožičiavanie. Prehľadnejšou sa okrem výpožičiek stane aj katalogizácia alebo akvizícia nových publikácií. Som rád, že sa tým naplnia najnovšie štandardy, ktoré sú kladené na moderné knižnice,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Nový informačný systém získajú Galantská knižnica v Galante, Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave, Záhorská knižnica v Senici a Žitnoostrovská knižnica v Dunajskej Strede. Skúšobná prevádzka by mala prebiehať počas novembra a decembra, pričom do ostrej prevádzky bude systém začlenený do konca tohto roka. Čitatelia si budú môcť prostredníctvom elektronického katalógu nájsť dielo, ktoré sa nachádza v inej knižnici zapojenej do jednotného systému, a dostať sa k nej prostredníctvom medziknižničnej výpožičnej služby. Zjednoduší sa aj evidencia podujatí alebo práca s periodickými dokumentami.

„V dobe rýchlo tečúcich informácií, podnetov a obrazov, ktorých množstvo nie je schopný jednotlivec spracovať, stúpa význam ostrovov s pevnou pôdou pod nohami. Teda priestorov, v ktorých sa človek môže zastaviť, rozprávať a konfrontovať videné, počuté a myslené s realitou života. Nový knižničný systém umožní župným knižniciam nielen držať krok s možnosťami, ktoré technologický a elektronický svet prináša, ale predovšetkým zlepší služby pre čitateľov a zvýši kvalita a efektívnosť práce zamestnancov,“ uviedol riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave Pavol Tomašovič. 

Župa zabezpečila nový knižničný informačný systém v rámci projektu Smart región TTSK, ktorý je spolufinancovaný z eurofondov v rámci operačného programu Efektívna verejná správa.


Skočiť na hlavné menu