Trenčín: Radnica po kolaudácia sprístupnila zrevitalizovaný vnútroblok Pádivec


Dátum: 09.05.2024

Obrázok k aktualite Trenčín: Radnica po kolaudácia sprístupnila zrevitalizovaný vnútroblok Pádivec
Vo vynovenom vnútrobloku sú herné prvky pre deti, športové možnosti pre tínedžerov, mobiliár pre staršiu generáciu i priestor pre prírodovednú výučbu detí okolitých materských škôl. Všetko to dopĺňajú vodné prvky. Celý priestor ukáže svoj potenciál, keď sa viac zazelenie tráva a rozkvitnú kvety. Aktuálne zostávajú ešte niektoré plochy ohradené, aby mala tráva šancu podrásť. Všetky rastliny v rámci sadovníckych úprav sú starostlivo vybrané na základe skúseností zo sveta a s ohľadom na zmenu klimatických podmienok. Premenlivosť i odolnosť voči náročným mestským podmienkam sú ich hlavné prednosti.


Vo vnútrobloku Pádivec sme vysadili 37 stromov, 62 viackmenných kríkov, 155 krov, 6 popínavých rastlín, ale aj vyše 43 800 trvaliek a 1 060 cibuľovín. Trávnik sa bude zelenať na 4 102 metroch štvorcových. Samozrejmosťou je zavlažovací systém. Obnova celého územia vnútrobloku teda významnou mierou podporila zelenú infraštruktúru a sme presvedčení, že aj posilní komunitné spolužitie. Pri návrhu rekonštrukcií vnútroblokov sa snažíme o výstavbu rôznorodých a zaujímavých miest, ktoré ponúknu pre rodičov s deťmi rôzne zážitky, a nie uniformné ihriská s rovnakými hernými prvkami po celom meste, ako kedysi. Vnútroblok je rozdelený na viacero zón: Záhradka, Voda, Pre najmenších, Zvuk, Adrenalín, Teen. Hlavnou témou pri tvorbe tohto vnútrobloku bol Hmyz a táto myšlienka je pretavená do tvarov spevnených plôch, herných prvkov, mobiliáru, osvetlenia aj zelene. Niektoré z pôvodných herných prvkov boli repasované, čím sa predĺžila ich životnosť a využiteľnosť na pozemku. Osvetlenia vo vnútrobloku sme obnovili a rozšírili. Na základe podnetov občanov sme na niektorých svietidlách v blízkosti bytoviek utlmili svietivosť. Hmyzie domčeky, domčeky pre ježkov, vtáčie búdky, vtáčie hniezda a kŕmidlo pre veveričky môžu ľudia využiť na prikrmovanie zvieratiek a tým si uvedomovali ich prítomnosť v mestskom prostredí.

Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 95 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja REACT-EÚ. Na jeho realizáciu sme získali nenávratný finančný príspevok necelých 860 tisíc eur. Celkovo šlo o investíciu za takmer 940 tisíc eur, teda mesto doplatilo zo svojho rozpočtu cca 80 tisíc eur. Projekt bol rozdelený na stavebné práce (vyše 285 tisíc eur), herné prvky a mobiliár (480 tisíc eur), výsadba zelene a sadové úpravy (cca 172 tisíc eur).

Skočiť na hlavné menu