Trenčín ako Európske hlavné mesto kultúry 2026 plánuje staviť na pestovanie zvedavosti


Dátum: 17.12.2021

Obrázok k aktualite Trenčín ako Európske hlavné mesto kultúry 2026 plánuje staviť na pestovanie zvedavosti

Mesto Trenčín ako Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026 plánuje staviť na pestovanie zvedavosti. Uviedol to na brífingu jeho primátor Richard Rybníček. Ideu za projektmi, ktoré vypracovali mladí ľudia, ocenila aj ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO). Šéfka rezortu verí, že Trenčín tento titul využije tak, že ukáže nielen svoj potenciál ale aj ľudí a celého trenčianskeho regiónu.

Rybníček konštatoval, že sila ich projektu spočíva v tom, že na nich pracovali posledných 11 rokov. Poukázal na to, že na budúci rok v Trenčíne plánujú stavať z mestských peňazí kontajnerové divadlo pre zhruba 120 ľudí. Vedľa plánovaného divadla sa rekonštruuje kino Hviezda, ktoré sídli vo funkcionalistickej budove, na kultúrne kreatívne centrum. Dodal, že majú aj stavebné povolenie na Fiesta bridge – na rekonštrukciu starého železničného mosta v Trenčíne. Chcú z neho vytvoriť pobytový, ekologický most s kaviarňami a priestorom na diskusiu. Mesto tiež podporuje aj napríklad židovskú náboženskú obec v Trenčíne pri rekonštrukcii synagógy.

Primátor dodal, že so Žilinou a Nitrou, ktoré sa do projektu Európske hlavné mesto kultúry zapojili, no neuspeli, počítajú a chcú s nimi spolupracovať. Predpokladá totiž, že turisti neostanú iba v Trenčíne, ale navštívia aj iné slovenské mestá.

Milanová uviedla, že z eurofondov vyrokovali na infraštruktúrne projekty takmer 40 miliónov eur a vláda by mala vyčleniť približne 15 miliónov eur na EHMK 2026.

EHMK je jedným z najuznávanejších projektov Európskej únie. Hostiteľom sa môžu stať mestá EÚ, kandidátske krajiny aj potenciálni kandidáti na členstvo v EÚ a členovia Európskeho združenia voľného obchodu, ktorí sú zapojení do programu Kreatívna Európa. Trenčín je na Slovensku druhým držiteľom titulu EHMK, prvým mestom boli Košice.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu