Trenčianska radnica získala 7,6 mil. eur na kultúrno-kreatívne centrum v areáli bývalého kina Hviezda


Dátum: 03.11.2020

Obrázok k aktualite Trenčianska radnica získala 7,6 mil. eur na kultúrno-kreatívne centrum v areáli bývalého kina Hviezda

Trenčianska radnica sa môže pustiť do generálnej rekonštrukcie osemdesiatročného areálu bývalého kina Hviezda. Ako informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová, ministerstvo kultúry schválilo nenávratný finančný príspevok (NFP) na vybudovanie kultúrno-kreatívneho centra vo výške takmer 7,6 milióna eur.

"V novom priestore Hviezdy sa plánuje poskytovanie aspoň troch špecifických služieb kreatívneho centra. Napríklad Otvorená pracovná dielňa, kde sa môžu rozvíjať odvetvia kreatívneho priemyslu ako dizajn, architektúra, reklama. V Otvorenom inovačnom ateliéri pôjde o rozvoj kultúrneho dedičstva, vizuálneho, scénického umenia, ale aj umeleckého vzdelávania," priblížila detaily projektu hovorkyňa mesta.

Začiatok modernizačných prác naplánovala radnica na koniec novembra, trvať by mali necelé dva roky. "Mesto predvídavo proces verejného obstarávania uskutočnilo na začiatku roka. Po oznámení o schválení prostriedkov poslalo dokumentáciu verejného obstarávania na kontrolu. Ak kontrola dopadne pozitívne a práce sa začnú koncom novembra, prvých účastníkov programov a návštevníkov môže nové centrum vo svojich priestoroch prijať v polovici roka 2022," poznamenala Ságová.

Na pozemku vedľa Hviezdy plánuje mesto postaviť kontajnerové divadlo so zázemím. "Už pracujeme na projektovej dokumentácii. Do dvoch rokov tak vytvoríme ucelený kultúrny priestor, ktorý pracovne nazývame Hviezdodvor. Aj tento projekt je súčasťou našej snahy o získanie titulu Európske hlavné mesto kultúry 2026," doplnil primátor Richard Rybníček.

Vo výzve ministerstva kultúry zameranej na mobilizáciu kreatívneho potenciálu v regiónoch bolo alokovaných 88 miliónov eur. V rámci výzvy bolo predložených 15 žiadostí, v prvej fáze boli podporené projekty v Trenčíne, Trnave, Košiciach a Banskej Bystrici.​


Zdroj:SITA


Skočiť na hlavné menu