TREBIŠOV: Začína výstavba terminálu osobnej prepravy za viac ako 10 miliónov eur


Dátum: 23.09.2021

Obrázok k aktualite TREBIŠOV: Začína výstavba terminálu osobnej prepravy za viac ako 10 miliónov eur

Vo štvrtok bola v Trebišove podpísaná zmluva na výstavbu Terminálu integrovanej osobnej prepravy (TIOP), ktorá má priniesť modernizáciu priestorov autobusovej a železničnej stanice. Projekt v hodnote viac ako desať miliónov eur zlepší kvalitu cestovania, umožní cestujúcim prestup medzi jednotlivými druhmi dopravy s ťažiskom na nosný systém železničnej dopravy. Informovala o tom Riaditeľka odboru komunikácie a marketingu ŽSR Ria Feik Achbergerová.

Zmluvu na výstavbu TIOP Trebišov dnes za účasti štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV SR) Jaroslava Kmeťa a primátora mesta Trebišov Mareka Čižmára podpísal generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Miloslav Havrila spolu so zástupcami spoločnosti Chemkostav Michalovce. Zhotoviteľ sa zaviazal stavbu odovzdať do 24 mesiacov od odovzdania staveniska.

„Dobré správy vždy potešia a dnešný deň je veľmi dôležitý práve pre východné Slovensko, ktoré potrebuje investície ako soľ. Terminál integrovanej osobnej prepravy bude súčasťou integrovaného dopravného systému v Košickom samosprávnom kraji a napomôže rozvoju a modernizácii verejnej dopravy nielen v meste, ale v celom regióne. Trebišovčania budú môcť presadnúť pohodlne z auta na vlak alebo z autobusu na vlak, tak sa posilní význam verejnej dopravy a na cestách bude zas o niečo menej áut. A to je aj cieľ,“ uviedol Kmeť.

Výstavba terminálu ráta s osvetleným parkoviskom pre osobné automobily aj zastrešenými úložiskami pre bicykle v dosahu kamerového systému. „TIOP Trebišov bude slúžiť ako prestupné miesto medzi rôznymi druhmi dopravy s cieľom presmerovať cestujúcich z iných dopravných módov na železničnú dopravu. Autobusy, osobné automobily a bicykle dopravia cestujúcich do terminálu, odkiaľ budú pokračovať železničnou dopravou. Kapacita terminálu počíta s kapacitou odbavenia 400 – 1 000 cestujúcich za hodinu vlakom. Pri diaľkovej, prímestskej a mestskej autobusovej doprave takmer 1 500 cestujúcich za deň. Dúfam, že tak významne pomôžeme v meste Trebišov s presunom ľudí z áut na železnicu,“ povedal Havrila.

Výstavba terminálu prinesie rekonštrukciu, úpravu a stavebno-technickú prestavbu časti súčasnej železničnej a autobusovej stanice. Súčasťou projektu je tiež vybudovanie podchodu a dopravného prepojenia vrátane ulíc Tabaková a Štúrova. Projekt je financovaný z Operačného programu Integrovaná Infraštruktúra prioritná os 5.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu