Takmer 63 miliónov eur pomôže v rozvoji slovensko-českých pohraničných regiónov


Dátum: 24.04.2024

Obrázok k aktualite Takmer 63 miliónov eur pomôže v rozvoji slovensko-českých pohraničných regiónov
Projektové žiadosti prvého kola výziev programu Interreg Slovensko – Česko 2021 – 2027 sú schválené. Spoluprácu Slovenska a Česka v oblasti klímy, kultúry a cestovného ruchu tak podporí až 41 projektov, ktoré pomôžu zlepšiť život obyvateľov a návštevníkov pohraničných regiónov.

„Na ministerstve pre regionálny rozvoj nám záleží na všetkých regiónoch Slovenska rovnako. Nezabúdame ani na prihraničné regióny, ktoré sú vstupnou bránou do našej krajiny, nie jej perifériou. V uplynulých dňoch sme na Monitorovacom výbore pre program Interreg Slovensko – Česko vyhodnotili projektové žiadosti prvého kola výziev, z ktorých podporíme až 41 projektov v celkovej sume takmer 63 miliónov eur. Tieto projekty v prihraničí sú investíciou pre lepší život ľudí,“ povedal štátny tajomník MIRRI SR Michal Kaliňák.

V rámci výzvy „Klíma“ bude podporených 19 projektov v celkovej sume 12,8 milióna eur (z toho príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) je 10,3 milióna eur). Tieto projekty sú zamerané na boj proti zmene klímy, adaptáciu lesa na tieto zmeny a implementáciu varovných a oznamovacích systémov pre obyvateľov cezhraničného územia.

Ďalších 16 projektov zahŕňa výzva „Kultúra a cestovný ruch“. Sumou 47,9 miliónov eur (z toho príspevok z EFRR je 38,3 milióna eur) budú podporené projekty, ktoré pomôžu vytvoreniu cyklo-dopravných spojení, obnove kultúrnych a prírodných pamiatok, ako sú hrady, zámky, múzeá, či vytvoreniu smart expozícií a podcastov o histórii.

V rámci výzvy „Spolupráca“ bolo schválených 6 projektov v celkovej sume 2,2 milióna eur (z toho príspevok z EFRR je 1,7 milióna eur). Projekty zvýšia spoluprácu v efektívnosti verejnej správy, v záchranných službách a pomôžu občianskej spoločnosti s participáciou v rôznych grantových výzvach.

Takmer 100 %-ná finančná alokácia sa podarila dosiahnuť pri výzvach „Klíma“ a „Kultúra a cestovný ruch“. V rámci výzva „Spolupráca“ sa podarilo vyčerpať viac ako 36 % z jej celkovej alokácie. 

„V štvrtom kvartáli tohto roka plánujeme schvaľovať projekty z druhého kola výziev programu Interreg Slovensko – Česko. Tie sú zamerané na oblasti vzdelávania a biodiverzity. Záujem o zapojenie sa do prvého a druhého kola výziev bol naozaj veľký, čo ma veľmi teší. Preto zhruba v druhom kvartáli budúceho roka vyhlásime ďalšie výzvy na podporu klímy, inštitucionálnej spolupráce a kultúry a cestovného ruchu,“ uzavrel štátny tajomník Kaliňák.

Skočiť na hlavné menu