Svidník vybuduje za viac ako 166-tisíc eur na budove materskej školy zelenú strechu


Dátum: 09.11.2021

Obrázok k aktualite Svidník vybuduje za viac ako 166-tisíc eur na budove materskej školy zelenú strechu

Najstaršia materská škola vo Svidníku na ulici Ľ. Štúra dostane zelenú strechu. Mesto na jej vybudovanie získalo nenávratný príspevok z Ministerstva životného prostredia SR vo výške viac ako 166-tisíc eur. Pre tento účel mestské zastupiteľstvo schválilo spolufinancovanie mesta vo výške päť percent.

Ako informovala hovorkyňa mesta Svidník Kristína Tchirová, zelenú strechu vybudujú na Pavilóne 1 budovy materskej školy, ktorá nedávno prešla kompletnou rekonštrukciou elektrických rozvodov v hospodárskej budove. Celá plocha vytvoreného vodozádržného opatrenia je 664 metrov štvorcových. „Navrhnutý je extenzívny typ zelenej strechy s minimálne piatimi až siedmimi druhmi rozchodníkov, vrátane drenážnej a akumulačnej vrstvy. Celková hrúbka vrstvy je do 120 milimetrov. Pozdĺž atiky a okolo odvetrávacích komínov sa vyhotoví pás šírky 500 milimetrov z kameniva,“ konkretizovala Tchirová.

Vybudovanie zelenej strechy mesto vníma ako prínos pre životné prostredie, ale aj pre kvalitu života svojich obyvateľov. „Zelená infraštruktúra je osvedčeným nástrojom, ktorým sa z prírody získavajú ekologické, ekonomické a sociálne prínosy a sme veľmi radi, že tento typ ekologického opatrenia budeme mať na mestskej budove. Zelená strecha na materskej škole bude mať vo svojej lokalite vplyv na biodiverzitu, vytvorí vhodné prostredie pre vtáky, motýle a ďalší užitočný hmyz a zároveň je potvrdený vplyv na znižovanie horúčav vo svojom prostredí,“ uviedla Tchirová. Dodala, že zelená strecha je zároveň dobrým spôsobom ako zadržať dažďovú vodu, ktorá by zbytočne išla do kanalizácie.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu