Švábovce chcú z eurofondov obnoviť rozbitú cestu do osady a postaviť chodník


Dátum: 04.09.2021

Obrázok k aktualite Švábovce chcú z eurofondov obnoviť rozbitú cestu do osady a postaviť chodník

Podtatranská obec Švábovce (okr. Poprad) plánuje z eurofondov zrekonštruovať príjazdovú cestu do miestnej rómskej osady, vybudovať tam nový chodník, ale aj cesty v časti Baňa. Komunikácie sú už v zlom stave, problém dostať sa tam majú podľa starostu obce Jána Mlynára autá vrátane sanitiek. Na stavebné práce v rámci projektu Dobudovanie základnej technickej infraštruktúry by malo ísť viac ako 678-tisíc eur bez DPH, obec už vyhlásila aj verejné obstarávanie. Financie chce samospráva čerpať z operačného programu Ľudské zdroje.

Ako vyplýva z dokumentov zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie, príjazdová cesta do osady je v súčasnosti nekvalitná. Má poškodený asfaltový povrch prasklinami, výtlkmi, na niektorých miestach časť asfaltu chýba. Vyhovujúce už nie sú ani jej rozmerové parametre. Chýba tam tiež prístupový chodník pre peších a odstavné plochy. Podľa Mlynára je rekonštrukcia cesty do osady nutná. „Je zničená, autá či sanitky už majú problém dostať sa do rómskej osady. Ešte horšia je situácia na komunikácii v časti Baňa, je tam prudký sklon, autá majú obrovský problém dostať sa dole,“ vysvetlil pre SITA. Poukázal tiež na to, že cestu v tejto časti obce vybudovali ešte v 50. rokoch minulého storočia z dlažobných kociek.

Pomôcť by malo podľa starostu aj vybudovanie chodníka z osady. „Mnoho detí teraz chodí do školy krížom-krážom po ceste, chodník by určite zvýšil ich bezpečnosť,“ poznamenal.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu