Súťaž Mladý Európan preverí vedomosti študentov o EÚ


Dátum: 15.06.2023

Obrázok k aktualite Súťaž Mladý Európan preverí vedomosti študentov o EÚ
Vedomosti o Európskej únii (EÚ) preverí u študentov stredných škôl z celého Slovenska súťaž s názvom Mladý Európan. Jej 18. ročník hostí vo štvrtok Prešovská univerzita (PU) v Prešove. Organizuje ju Zastúpenie Európskej komisie v SR a sieť centier Europe Direct v SR. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Anna Polačková.

Na národnom kole sa zúčastní celkovo 39 účastníkov z 13 stredných škôl z celého Slovenka, ktorí sú víťazmi regionálnej súťaže. Súťaž bude prebiehať v troch kolách.

"Prvé kolo predstavuje vedomostný test o Európskej únii s počtom 50 otázok určených pre každé súťažiace družstvo z vybraných oblastí EÚ: inštitúcie, história, geografia, politika, ekonomika a viacjazyčnosť," povedala Polačková.

Druhé kolo súťaže bude zamerané na správne zodpovedanie otázok zo štyroch oblastí života EÚ a jej členských krajín: história, geografia, zaujímavosti, osobnosti. Každé družstvo absolvuje test obsahujúci 32 otázok doplnených obrázkami.

"Tretie kolo bude pozostávať z prezentácií jednotlivých tímov na jednu z nasledujúcich tém: podpora digitálnej gramotnosti a boj proti dezinformáciám, Európska únia a Ukrajina, Európska zelená dohoda, zmena klímy, zmena biodiverzity, Natura 2000, iniciatíva EÚ Z farmy na stôl, Európska únia a mladí, Ako mi pomohla EÚ: konkrétne príklady využívania finančných prostriedkov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov," priblížila Polačková.

Záštitu nad súťažou prevzal tento rok podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Partnerom súťaže je Úrad vlády SR.

Poslaním súťaže je zvýšiť povedomie participatívneho občianstva Európskej únie medzi študentmi stredných škôl na Slovensku. Nosnou témou sú všeobecné znalosti o histórii, geografii, osobnostiach a najvýznamnejších pamätihodnostiach EÚ. Súťaž zároveň umožní poskytnúť spätnú väzbu inštitúciám EÚ o dosiahnutej úrovni európskeho povedomia u mladej generácie na Slovensku.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu