Súťaž Mladý Európan bude pokračovať na jeseň


Dátum: 13.07.2020

Obrázok k aktualite  Súťaž Mladý Európan bude pokračovať na jeseň
Súťaž Mladý Európan, ktorá bola prerušená pre pandémiu koronavírusu, bude pokračovať na jeseň. Informuje o tom Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku. Cieľom súťaže je zvýšiť povedomie o Európskej únii (EÚ) medzi študentmi stredných škôl na Slovensku. Tie sa môžu do súťaže prihlásiť prostredníctvom prihlasovacieho formulára zaslaným organizátorom príslušného regionálneho kola súťaže.
„S potešením oznamujeme všetkým priaznivcom súťaže Mladý Európan, že prerušená súťaž bude pokračovať na jeseň 2020. Významnou zmenou je úprava štatútu súťaže tak, že sa Mladého Európana môžu zúčastniť študenti 3. a 4. ročníkov, ktorí boli v školskom roku 2019/2020 druháci a tretiaci,“ informuje zastúpenie EK na svojej stránke. Regionálne kolá súťaže prebehnú v réžii jednotlivých centier Europe Direct od 14. septembra do 2. októbra. Národné kolo súťaže sa uskutoční 16. októbra na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Hlavnými oblasťami tohtoročnej súťaže sú priority EK pod vedením Ursuly von der Leyen, najmä Európska zelená dohoda, Európsky parlament a Rada Európskej únie. „Súťažiaci sa môžu zamerať aj na krajiny predsedajúce Rade Európskej únie v roku 2020, konkrétne Chorvátsko a Nemecko. Medzi ďalšie hlavné priority patrí Partnerská dohoda, využívanie finančných prostriedkov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF), prínos EŠIF pre Slovensko a tiež ochrana finančných záujmov EÚ,“ píše sa na stránke EK.
Záštitu nad súťažou v roku 2020 prevzal podpredseda EK Maroš Šefčovič. Partnerom súťaže je Úrad vlády SR a podporuje ju aj Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici. Súťaž spoločne organizujú Zastúpenie EK na Slovensku a centrá Europe Direct, konkrétne v Komárne, Košiciach, Lučenci, Nitre, Poprade, Prešove, Senici, Trenčíne, Trstenej a v Žiline.
„Dnes už, pochopiteľne, existuje veľké množstvo príležitostí, pri ktorých sa môžu mladí ľudia dozvedieť viac o EÚ. Myslím si, že jednou zaujímavou a aj celkom adrenalínovou možnosťou je celoslovenská súťaž Mladý Európan, ktorá je určená pre študentov druhých a tretích ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl. V tejto súťaži si mladí Slováci otestujú svoje európske know-how v rôznych oblastiach – geografickej, historickej, ekonomickej a kultúrnej, no budú sa môcť otestovať aj v aktuálnych otázkach súčasnej politiky alebo vo veciach, s ktorými EÚ pracuje,“ vyzval na účasť Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia EK na Slovensku.
Dodal, že súťaž ponúka aj zaujímavé a lákavé ceny. Víťazné družstvo pôjde na exkurziu do Bruselu, kde bude môcť navštíviť európske inštitúcie a priamo sa zoznámiť s tým, ako EÚ funguje.​
 
Zdroj: SITA
Skočiť na hlavné menu