Stropkov vstúpi do medzinárodnej organizácie Karpatský euroregión so sídlom v Poľsku


Dátum: 08.07.2022

Obrázok k aktualite Stropkov  vstúpi do medzinárodnej organizácie Karpatský euroregión so sídlom v Poľsku
Mesto Stropkov vstúpi do medzinárodnej organizácie Karpatský euroregión. Organizácia so sídlom v Rzeszowe oslovila mesto s ponukou vstupu do tohto združenia, ktoré pôsobí v Poľsku už takmer 30 rokov a jeho členmi sú samosprávy z oblasti Podkarpatského vojvodstva a Malopoľského vojvodstva. Ako informoval hovorca mesta Stropkov Peter Novák, pred dvoma rokmi zmenili stanovy združenia, vďaka čomu sa k organizácii môžu pripájať zahraničné osoby a subjekty.

Prvými členmi združenia zo Slovenska boli mesto Spišské Podhradie a obce Zemplínske Hámre, Slovinky a Malý Šariš. „Vo finančnej perspektíve 2021 — 2027 bude Karpatský euroregión zodpovedať za správu fondu mikroprojektov v rámci priority Tvorivé a turisticky atraktívne pohraničie v rámci programu Interreg Poľsko - Slovensko. Znamená to, že organizácia aj naďalej bude môcť spolufinancovať slovensko-poľské cezhraničné projekty až do výšky 80-tisíc eur v oblasti rozvoja turistiky, čo je pre vytýčenú stratégiu kľúčové,“ vysvetlil Novák.

Dodal, že najdôležitejším projektom je vytvorenie a propagovanie karpatskej značky Carpathia a jej segmentov. „S euroregiónom spolupracujeme na rôznych úrovniach už niekoľko rokov, preto vítame možnosť stať sa jeho aktívnymi členmi. V novom programovacom období programu Interreg tiež vidíme príležitosť na získanie ďalších prostriedkov na rozvojové projekty,“ uviedol primátor Stropkova Ondrej Brendza. Dodal, že mesto bolo v programe Interreg v rokoch 2014 až 2020 úspešné s každým podaným projektom, pričom sa zameriavali tak na investičné, ako aj mäkké aktivity v rámci posilnenia cezhraničnej spolupráce s Poľskom, konkrétne s mestami Rzeszów, Korczyna, Bobowa, či Sekowa. Vstup do medzinárodnej organizácie na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva jednomyseľne schválili stropkovskí mestskí poslanci.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu