Starú Ľubovňu spája s obcou Chmeľnica nový chodník pre cyklistov


Dátum: 08.06.2022

Obrázok k aktualite Starú Ľubovňu spája s obcou Chmeľnica nový chodník pre cyklistov
Na severnom Spiši pribudol ďalší cyklistický chodník, a to v rámci transeurópskej cyklotrasy EuroVelo 11. Ide o 1,9-kilometrový úsek, ktorý spája mesto Stará Ľubovňa s obcou Chmeľnica. "Hlavné stavebné časti sa realizovali ešte v minulom roku, v máji sa ešte dotiahli posledné detaily. Pre nás je to veľmi dobrá správa, pretože aj vďaka tomuto úseku sme bližšie k cyklistickému prepojeniu slovensko-poľského pohraničia," uviedol pre TASR primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko.

Náklady na výstavbu dosiahli viac ako 420.000 eur. Súčasťou novej trasy je aj oddychová zóna s nabíjacími stanicami pre elektrické bicykle s využitím fotovoltaických panelov. Dolina Popradu je tak pre cyklistickú premávku ešte prístupnejšia a zároveň tak napreduje výstavba medzinárodnej cyklotrasy EuroVelo 11 na území Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Projekt sa okrem Starej Ľubovne a Chmeľnice realizuje aj v poľských mestách Muszyna a Rytro a na trase Piwniczna - Zdrój a Rytro, podľa krajskej samosprávy to jednoznačne prispieva k rozvoju turisticky atraktívneho regiónu. V rámci projektu s celkovým rozpočtom viac ako 1,4 milióna eur sa v slovensko-poľskom pohraničí dohromady vybuduje takmer osem kilometrov nových cyklotrás a približne 11 kilometrov chodníkov sa označí na úsekoch ciest s malou premávkou.

"Chmeľnica už pripravuje projekt cyklotrasy k Čertovej skale, PSK pracuje na úsekoch Plaveč - Plavnica a pri Údole, ďalšie časti pri Malom Lipníku a Sulíne sú už hotové," doplnil Tomko. V posledných rokoch v regióne pribudli chodníky pre cyklistov medzi Starou Ľubovňou a Hniezdnym, na pravom brehu hrádze Jakubianky a 500-metrový úsek postavili aj okolo lodenice v Starej Ľubovni. Mesto má v pláne okrem iného vybudovať ďalšiu trasu do Novej Ľubovne, kde však čaká na vhodné výzvy z eurofondov.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu