STARÁ ĽUBOVŇA: Vianoce trávia v novom, Rómovia vymenili chatrče za nájomné byty


Dátum: 23.12.2023

Obrázok k aktualite STARÁ ĽUBOVŇA: Vianoce trávia v novom, Rómovia vymenili chatrče za nájomné byty
Dvanásť rómskych rodín z obce Čirč na severovýchode Slovenska bude tráviť Vianoce v novom. Ešte počas uplynulého týždňa opustili chatrče a nasťahovali sa do nájomných bytov v troch nových obecných bytovkách. Na ich výstavbe sa podieľali viacerí z nich. Náklady na tento projekt predstavovali 650-tisíc eur, pričom 550-tisíc eur získala obec z eurofondov.

Ako pre agentúru SITA povedal starosta obce Michal Didik, samospráva si nových nájomníkov vyberala, pričom jednou z podmienok bolo, aby bol minimálne jeden člen rodiny dlhodobo zamestnaný. Výstavba dvanástich nájomných bytov trvala približne dva roky. Realizovala ju obecná firma, v ktorej polovica zamestnancov pochádza práve z minority. Byty majú slúžiť pre Rómov z miestnej osady Oľšavec. Nový domov si vďaka projektu podľa Didika našli prevažne mladé rodiny, ktoré sa zapájajú do života a aktivít v obci, ale aj zamestnanci spomínaného obecného podniku. Splniť však museli niekoľko podmienok. Okrem spomínaného dlhodobého zamestnania rodina napríklad nesmela mať dlhy voči obci, deti zase neospravedlnené hodiny v škole. Zmluvy s podnájomníkmi podpísala obec podľa starostu na jeden rok, niekoľkokrát ich môže obnoviť. Keďže ide o prestupné bývanie, na konci sa podľa jeho slov môžu rodiny posunúť z bytov nižšieho levelu do vyššieho alebo si postaviť dom. „Naučia sa bývať v normálnom prostredí, aj čo sa týka hygieny. Majú tam kúpeľňu, vodu, môžu tam variť na elektrickom sporáku, aj na piecke,“ opísal. Výstavba dvojizbových bytov pomohla podľa starostu vyriešiť bývanie aspoň niektorých z rodín.

Samospráva sa totiž ešte pred rokmi pustila do procesu legalizácie stavieb v danej lokalite. Čirč má 1 400 obyvateľov, z toho 290 rómskych, podľa Didika problém s neplatičmi tam nemajú. Obec sa ale postupne rozrastá, za trinásť rokov jej pribudlo 200 obyvateľov. V pláne je preto výstavba dvanástich bytov aj pre majoritu. Podľa starostu spustila obec rovnako predaj osemnástich pozemkov v rámci individuálnej bytovej výstavby. „Musíme byť stále v strehu, aby nám mladí ľudia neodchádzali,“ skonštatoval Didik.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu