STARÁ ĽUBOVŇA: V jednom z vnútroblokov pribudla studňa aj tisíce rastlín


Dátum: 21.11.2023

Obrázok k aktualite STARÁ ĽUBOVŇA: V jednom z vnútroblokov pribudla studňa aj tisíce rastlín

V Starej Ľubovni sa podarilo ukončiť rekonštrukciu vnútrobloku pri obchodnom dome Družba. S prácami tam začali v apríli. V rámci nich pribudlo deväť stavebných objektov vrátane 15-metrovej studne, ktorá bude slúžiť tamojším obyvateľom aj pri starostlivosti o novú komunitnú záhradu. Ako ďalej pre agentúru SITA povedal primátor mesta Ľuboš Tomko, v tomto mesiaci sa začne preberacie konanie. Na projekt išlo 670-tisíc eur, mesto naň získalo nenávratný finančný príspevok, z vlastných zdrojov financovalo päť percent.

Spomínaný vnútroblok sa nachádza na najväčšom a najhustejšie zaľudnenom sídlisku Západ. Projekt riešil plochu s rozlohou 11-tisíc metrov štvorcových. Podľa primátora mesta bol už daný vnútroblok v havarijnom stave. Práce na obnove realizoval mestský sociálny podnik Verejnoprospešné služby Stará Ľubovňa. „Termín realizácie bol stanovený do 14. januára, našou prioritou ale bolo stihnúť práce do konca roka, čo sa podarilo,“ poznamenal Tomko. Po zime ešte v lokalite podľa jeho slov osadia nové lavičky, ktoré už majú pripravené. „Na mieste už bola vykonaná aj kontrola zo strany sprostredkovateľského orgánu, neboli zistené žiadne nezrovnalosti, stavebné objekty boli podrobne kontrolované, všetko je urobené tak, ako má byť,“ dodal. Podľa jeho slov sa práce podarilo zrealizovať nielen za kratší čas, ale aj nižšiu sumu. „Robili sme to svojpomocne, bolo tam permanentne zapojených od 10 do 15 zamestnancov sociálneho podniku, ktorí robili dlažby, terénne úpravy či sadové úpravy,“ vysvetlil.

Projekt regenerácie vnútrobloku bol zameraný na uplatnenie ekologických princípov tvorby a ochrany zelene. Jedným z jeho dôležitých prvkov tak bolo podľa primátora zadržiavanie dažďovej vody v území. „Vo vnútrobloku bola zrealizovaná masívna výsadba, vysadilo sa niekoľkotisíc rastlín, s tým, že je tam aj dažďová záhrada, vzniká tiež komunitná záhrada, v ktorej si budú môcť obyvatelia vo vyvýšených záhonoch pestovať plodiny,“ opísal Tomko. Práve na zalievanie záhonov poslúži úžitková voda zo studne. V máji zakvitne lokalita na ružovo vďaka výsadbe viacerých okrasných čerešní. V rámci projektu boli vo vnútrobloku zároveň zrekonštruované chodníky a schodiská a pribudli aj ihriská.

Samospráva sa už podľa primátora pripravuje na obnovu ďalšieho vnútrobloku Východ. V súčasnosti čaká na vyhlásenie výziev, do ktorých by sa mohla zapojiť.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu