STARÁ ĽUBOVŇA: Na obnovu vnútrobloku pôjde viac peňazí, výstavba bude namiesto polroka trvať rok


Dátum: 21.02.2022

Obrázok k aktualite STARÁ ĽUBOVŇA: Na obnovu vnútrobloku pôjde viac peňazí, výstavba bude namiesto polroka trvať rok

Obnova najväčšieho vnútrobloku v meste Stará Ľubovňa bude stáť mesto o niečo viac, než sa predpokladalo. Celková hodnota zákazky stanovená po verejnom obstarávaní na takmer 460-tisíc eur bez DPH bola navýšená na pol milióna eur. Dôvodom sú niektoré práce navyše. Vyplýva to zo zmeny zmluvy a rámcovej dohody zverejnenej vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie. Rovnako sa predĺžila aj doba výstavby z pôvodných šiestich mesiacov na dvanásť, stavba by tak mala byť dokončená do mája tohto roka.

Primátor mesta Ľuboš Tomko ešte koncom minulého roka pre agentúru SITA potvrdil, že realizácia prác sa posúva. Dôvodom boli meškajúce dodávky, ale aj ďalšie práce, s ktorými sa pôvodne nepočítalo, no potreba ich uskutočnenia vyplynula počas samotnej rekonštrukcie územia. S tým súvisí aj zmena ceny diela na aktuálnych 500 393 eur bez DPH. Obnova zároveň musela byť počas zimných mesiacov prerušená, a to pre nepriaznivé a nevhodné klimatické podmienky na výstavbu.

Vnútroblok na sídlisku Západ bol vybudovaný v 70. rokoch 20. storočia, obýva ho približne dvetisíc obyvateľov. Podľa primátora už bol v zlom technickom stave a jeho rekonštrukcia bola nevyhnutná. V rámci projektu obnovy, ktorá sa začala vlani v máji, tam pribudne nové multifunkčné ihrisko, hokejbalové aj detské ihriská, a tiež fitnes zóna. Väčšinu nákladov pokrýva nenávratný finančný príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Súčasťou rekonštrukčných prác bola aj komplexná obnova chodníkov, ktoré boli podľa primátora v havarijnom stave. Pribudne tiež nová zeleň, výbeh pre psy, rampa pre imobilných aj prístrešok na kontajnery. Celý projekt pritom počíta aj s inovatívnymi prvkami. Jedným z nich je zberná nádrž, ktorá bude slúžiť aj na zavlažovanie zelene vnútrobloku. Ďalším bude chodníková fontána. Vytvorí sa tiež spoločenská zóna pre stretnutia rodín s deťmi za účelom trávenia voľného času.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu