STARÁ ĽUBOVŇA: Kotolňa sa zmenila na zariadenie sociálnych služieb za takmer 1,65 mil. eur.


Dátum: 26.02.2023

Obrázok k aktualite STARÁ ĽUBOVŇA: Kotolňa sa zmenila na zariadenie sociálnych služieb za takmer 1,65 mil. eur.

V Starej Ľubovni končia so stavebnou premenou bývalej kotolne nemocnice na zariadenie sociálnych služieb pre seniorov za takmer 1,65 milióna eur. Podľa primátora Ľuboša Tomka tam dolaďujú posledné stavebné nedostatky, aby si mesto mohlo definitívne prevziať dielo od dodávateľa prác. Informoval o tom počas minulotýždňového zasadnutia mestského zastupiteľstva. Zariadenie by podľa jeho slov chceli spustiť v poslednom kvartáli.

Mesto odovzdalo stavenisko zhotoviteľovi v novembri 2021. Samospráva získala na tento projekt nenávratný finančný príspevok vyše 1,5 milióna eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Zvyšnú sumu financuje z vlastných zdrojov. Samotné výdavky projektu sa však zvýšili z pôvodnej sumy 1,56 milióna eur s DPH na spomínaných takmer 1,65 milióna eur. Ako ďalej vyplýva z dodatkov k zmluve, dôvodom boli nepredvídané prace, ako aj nutná zmena materiálov.

Nízkokapacitné zariadenie pre dvanásť klientov by malo poskytovať služby celoročne. „Riešime model prevádzkovania. Chceme to urobiť tak, aby to bolo čo najviac udržateľné a aby bol dopad na rozpočet čo najmenší,“ povedal počas zastupiteľstva Tomko. V minulosti informoval, že zariadenie bude rozdelené na pobytovú a ambulantnú časť, súčasťou bude aj kuchyňa s kapacitou tristo jedál.

Hlavným cieľom projektu je zvýšenie rozsahu a dostupnosti poskytovaných sociálnych služieb. Radnica ho vníma vzhľadom na starnutie obyvateľstva ako veľmi potrebný. Kým v roku 2004 bolo v Starej Ľubovni 1 103 obyvateľov nad 62 rokov, k 1. januáru 2021 ich bolo 2 535. Nové zariadenie má vytvárať ucelený komplex s Ľubovnianskou nemocnicou. Súčasťou budovy bude aj denné centrum s poskytovaním sociálneho poradenstva, zabezpečovať bude rovnako záujmovú činnosť.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu