Stanovisko vicepremiérky Veroniky Remišovej k údajne stratenej miliarde z eurofondov


Dátum: 09.02.2021

Obrázok k aktualite Stanovisko vicepremiérky Veroniky Remišovej k údajne stratenej miliarde z eurofondov
Pravda o miliarde z eurofondov. Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová vyvrátila tvrdenia europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej, ktorá v pondelok zverejnila nepravdivé vyhlásenia, že Slovensko prišlo v roku 2020 o miliardu eur z eurofondov.

Stanovisko podpredsedníčky vlády:

Naposledy som takejto situácii čelila v opozícii, keď som musela vyvracať klamstvá Roberta Fica, Petra Žigu alebo Gabriely Matečnej pri ich obrovských kauzách. Nikdy by mi nenapadlo, že to budem musieť robiť aj v prípade koaličných partnerov.
Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová tvrdí, že, citujem: „Slovensko prišlo z Európskeho fondu regionálneho rozvoja o miliardu eur a táto je nenávratne preč“.
Ani Fico s Pellegrinim sa neznížili k takémuto zákernému klamstvu, že Slovensko prišlo o miliardu eur. Ak by naozaj prišlo, považovala by som za nutné, aby všetci členovia vlády (vrátane mňa) odstúpili, pretože by to bolo obrovské zlyhanie.
Nie je to pravda. Slovensko o miliardu neprišlo. Je to ľahko overiteľný a jednoznačný fakt na stránke Ministerstva financií SR aj Úradu vlády SR (https://www.mfsr.sk/sk/media/tlacove-spravy/cerpanie-sf-kf-k-31-12-2020.html a https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/25640/1).
Navyše, dnes to oficiálne potvrdila aj Európska komisia (viď Príloha č. 1).
Je absurdné, že šírenie nepravdivej informácie musí takýmto spôsobom vyvracať aj EK len preto, že europoslankyňa nepozná systém riadenia eurofondov. Pani Ďuriš Nicholsonovú preto vyzývam, aby sa za šírenie nepravdivých informácií ospravedlnila.
Eurofondy klasicky prepadnú (tzv. dekomitment) v prípade, že nie je splnené pravidlo N+3. Po dlhom čase sa však po mojom nástupe na čelo rezortu  podarilo vďaka krízovému manažmentu v roku 2020 dosiahnuť historickú nulu. Z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, z Kohézneho fondu a zo Sociálneho fondu neprepadlo ani euro! Na to som veľmi hrdá a za spoluprácu ďakujem všetkým ministerstvám a kolegom.
Nezmyselné útoky v koalícii sú tu už niekoľko mesiacov, ale nikdy by mi nenapadlo, že to bude práve strana SaS, ktorá v tejto disciplíne predbehne aj doterajších šampiónov.
Takéto nezmyselné útoky prinášajú nulový výsledok pre občanov. My v strane Za ľudí budeme radšej ďalej tvrdo pracovať a riešiť problémy ľudí.
-----------------------
Príloha č. 1: faksimile potvrdenia od EK, že Slovensko z ERDF/CF neprišlo v roku 2020 ani o euro
Príloha č. 2: Prezentácia použitá na dnešnej tlačovej konferencii
 
Priloha c 1
Príloha c. 2

Skočiť na hlavné menu