SR môže zmobilizovať vyše štyri miliardy eur z nevyužitých eurofondov


Dátum: 02.04.2020

Obrázok k aktualite SR môže zmobilizovať vyše štyri miliardy eur z nevyužitých eurofondov
 Európska komisia (EK) vo štvrtok predstavila zásadný balík návrhov, ktoré majú ako nástroj solidarity pomôcť členským krajinám vyrovnať sa s vplyvmi krízy spojenej so šírením nákazy COVID-19. Z tohto balíka bude čerpať aj Slovensko, uviedol pre TASR vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík.
      "Tento balík je dôkazom, že EÚ vie konať rýchlo a adresne. Z pohľadu Slovenska je dôležitý najmä návrh, ktorý v podstate okamžite umožní mobilizovať viac ako štyri miliardy eur z doteraz nevyužitých eurofondov," vysvetlil Javorčík.
      Veľvyslanec pri EÚ zdôraznil, že vďaka tomu bude môcť slovenská vláda v aktuálnej krízovej situácii rýchlo a flexibilne nasmerovať pomoc tam, kde to "naši ľudia a firmy" najviac potrebujú.
      Javorčík ocenil aj iniciatívu EK zriadiť nástroj solidarity (SURE) vo výške 100 miliárd eur, ktorý pomôže pracovníkom v členských krajinách EÚ udržať si príjmy a podnikom zostať pri živote.
      "Podstatný je aj návrh úplne nového nástroja na zmiernenie rizík nezamestnanosti, takzvaný SURE. Prostredníctvom neho by eurokomisia poskytovala členským štátom pôžičky na udržiavanie zamestnanosti a mohla tak pomôcť firmám a podnikateľom prekonávať ťažké obdobie, aby nemuseli prepúšťať a aby sa nám podarilo zachovať čo najväčší počet pracovných miest," opísal situáciu Javorčík.
 
Zdroj : TASR

Skočiť na hlavné menu