Spoliehame na vaše predsedníctvo, odkázala Česku Ursula von der Leyenová


Dátum: 01.07.2022

Obrázok k aktualite Spoliehame na vaše predsedníctvo, odkázala Česku Ursula von der Leyenová
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová sa poďakovala českému premiérovi Petrovi Fialovi za jeho odhodlanie pracovať pre Európsku úniu. Na piatkovej tlačovej konferencii v Litomyšli vyjadrila presvedčenie, že české predsedníctvo bude úspešné.

"Vaše motto – citát Václava Havla: "Európa ako úloha" (Europe as a task: rethink, rebuild, repower) – je relevantný aj dnes," povedala von der Leyenová. Najnaliehavejšou prioritou je podľa predsedníčky EK posilnenie Európy smerom k energetickej nezávislosti, čomu môže české predsedníctvo napomôcť.

Za dôležité oblasti, ktorými sa Česko bude zaoberať, označila zbavenie sa závislosti od ruského plynu, posun v oblasti klimatického balíčka Fit for 55 či nájdenie kompromisu v ekonomike a financovaní európskych investícií. "Som si istá, že všetky tieto záležitosti posuniete dopredu a úspešne ich uzavriete," dodala na záver von der Leyenová.

Premiér Petr Fiala sa poďakoval predsedníčke EK za podporu. "Pomyselne preberáme štafetu, ležia pred nami veľké výzvy, ale sme si vedomí toho, že ich musíme zvládnuť. Našou ambíciou je, aby sme z tejto krízy vyšli silnejší," uviedol na tlačovej konferencii a dodal, že Česko je pripravené podieľať sa na riešení problémov, ktoré trápia občanov EÚ.

V dôsledku nepriaznivého počasia sa príchod delegácie do Litomyšla omeškal asi o pol hodiny. Eurokomisári sa potom zúčastnili na pracovnom obede s predstaviteľmi českej vlády. Po ňom Fiala a von der Leyenová rokovali v rodnom byte skladateľa Bedřicha Smetanu v areáli zámku Litomyšl.

Piatkový program ukončia účastníci delegácie EÚ a predstavitelia českej vlády a parlamentu účasťou na koncerte Pre Európu, ktorý sa koná v rámci operného festivalu Smetanova Litomyšl a zahrá na ňom Česká filharmónia.

Česká republika v piatok prevzala predsedníctvo v Rade EÚ od Francúzska a o šesť mesiacov ho odovzdá Švédsku. Ako svoje hlavné priority si stanovila zvládnutie utečeneckej krízy a povojnovú obnovu Ukrajiny, energetickú bezpečnosť, posilňovanie obranných kapacít, strategickú odolnosť ekonomiky a odolnosť demokratických inštitúcií.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu