Spišské Bystré má čistiareň odpadových vôd v havarijnom stave, opraviť by ju chceli z eurofondov


Dátum: 06.09.2021

Obrázok k aktualite Spišské Bystré má čistiareň odpadových vôd v havarijnom stave, opraviť by ju chceli z eurofondov
Obec Spišské Bystré v Popradskom okrese by chcela zrekonštruovať miestnu čistiareň odpadových vôd (ČOV) a sanovať kanalizáciu. Ako pre agentúru SITA povedal starosta obce Marián Luha, obe sú v havarijnom stave. Pôjde však o veľký projekt, ktorého celková odhadovaná hodnota je viac ako 7,1 milióna eur bez DPH. Samospráva sa chce uchádzať o finančnú podporu z eurofondov v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Samotná suma uvedená vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie zahŕňa nielen samotné práce, ale aj vypracovanie projektových dokumentácií. Pri kanalizácii sa zatiaľ počíta prioritne s bezvýkopovou opravou, jej súčasťou by bol kamerový prieskum, renovácia kanalizačných šácht a zabezpečenie ich vodotesnosti. Tú časť, ktorú nebude možné opraviť bezvýkopovo, by chceli opraviť v otvorenom výkope. Aj plánovaná rekonštrukcia čistiarne zahŕňa prípravné práce a projekty, ako napríklad geodetické zameranie a podobne. Práce by mali trvať 20 mesiacov.

Čistiareň odpadových vôd bola v obci odovzdaná do užívania v roku 1997. „Teraz je v havarijnom stave. Nemáme inú možnosť, skúšame získať financie prostredníctvom eurofondov,“ vysvetlil starosta Spišského Bystrého, ktoré má v súčasnosti približne 2,5 tisíca obyvateľov.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu