SLOVENSKÝ RAJ: Nový cyklochodník čaká kolaudácia, no už teraz ho využívajú cyklisti, peší či poľnohospodári


Dátum: 10.08.2022

Obrázok k aktualite SLOVENSKÝ RAJ: Nový cyklochodník čaká kolaudácia, no už teraz ho využívajú cyklisti, peší či poľnohospodári
V Slovenskom raji ešte začiatkom leta dokončili výstavbu nového cyklistického chodníka. Prepojil celý sever národného parku, konkrétne najväčšiu obec na Slovensku Smižany, cez Spišské Tomášovce, Letanovce a Hrabušice smerom k Podlesku. Ako agentúru SITA informovala starostka Hrabušíc (okr. Spišská Nová Ves) Janka Skokanová, dielo bude samosprávam odovzdané počas augusta, nasledovať bude kolaudácia. Až potom bude cyklotrasa oficiálne prístupná verejnosti. Už teraz sa ale starostka obáva poškodenia cyklochodníka, ktoré môžu spôsobiť poľnohospodárske stroje.

Cyklotrasa vznikla na mieste poľnej cesty nazývanej Ukrajina. Pretína polia, pričom sa na nej nachádza niekoľko vstupov pre poľnohospodárske stroje. „Napriek tomu, že bolo vybudovaných niekoľko priechodov pre poľnohospodárske stroje, súkromní poľnohospodári to absolútne nerešpektujú, ale chodia po cyklochodníku, a s tým sa nevieme stotožniť,“ opísala Skokanová. Problémom sú aj mamky s kočíkmi či ľudia so psami, ktorí podľa jej slov nerešpektujú, že ide o trasu pre cyklistov a nie miestnu komunikáciu.

Výstavba chodníka stála približne 1,5 milióna eur. Úsek dlhý 7,1 kilometra financovali štyri samosprávy prevažne zo zdrojov z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) a dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR. Jeho realizácia sa podarila po pätnástich rokoch príprav. „Napriek tomu, že sme za tento chodník toľko rokov bojovali a podarilo sa nám ho zrealizovať, ľudia si ho nevážia. Keď idete tadiaľto na bicykli, je to už mierne zvlnené. Boli podané sťažnosti aj na IROP, prišla sem kontrola. Ľudia si nedajú povedať,“ poznamenala starostka s tým, že istý čas pri chodníku stála aj polícia a kontrolovala ho.

Cyklochodník je využívaný už teraz, hoci ho kolaudácia ešte len čaká. Obce museli po ukončení prác vyriešiť otázku značenia a značiek podľa novej vyhlášky o dopravnom značení a ďalšej potrebnej dokumentácie pre kolaudáciu. „Nevieme zabrániť tomu, aby na cyklochodník ľudia išli. To by sme ho museli ohradiť po celej dĺžke, aj to by preskočili. De facto je hotový, de jure bude ukončený kolaudáciou,“ vysvetlila ďalej Skokanová s tým, že tá by mohla byť v septembri. Už teraz trasa podľa jej slov láka cyklistov hlavne z iných okresov, a to aj pre výhľad na Vysoké Tatry a Slovenský raj, najmä v podvečer a na svitaní.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu