Slovenský národný dopravca bude mať až 20 nových Panterov


Dátum: 09.09.2021

Obrázok k aktualite Slovenský národný dopravca bude mať až 20 nových Panterov
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) dnes podpísala zmluvu s konzorciom firiem Škoda Transportation a ŽOS Trnava na nákup nových elektrických jednotiek. Predmetom zmluvy je dodanie 9 kusov elektrických jednotiek s možnou opciou na ďalších 11 kusov. Prvých 9 nových štvorvozových Panterov bude jazdiť v Košickom a Prešovskom kraji. Flotila týchto jednotiek sa tak na Slovensku rozrastie až na 34, v prípade uplatnenia opcie až na 45. Prvých deväť jednotiek bude dodaných do konca roku 2023 a ďalšie podľa objednávky. Hodnota zákazky vrátane opcie je takmer 170 miliónov eur.

„Slovensko je pre nás dlhodobo kľúčový obchodný partner. Cestujúci už dobre poznajú naše jednotky, ktorých tu jazdí hneď niekoľko typov. Som tak rád, že môžeme s každou novou jednotkou ukazovať, ako sa posúva úroveň komfortu, bezpečnosti i udržateľnosti nových vlakov,“ hovorí Petr Brzezina, prezident a predseda predstavenstva v skupine Škoda Transportation.

„Nové vlaky východné Slovensko potrebuje ako soľ a dobrá skúsenosť zo spolupráce so Škodovkou v Žiline a okolí, kde už podobné vozne spoľahlivo najazdili 1,15 miliónov vlakokilometrov, nám dáva nádej, že ani Východoslováci nebudú sklamaní,“ hovorí Roman Koreň, predseda predstavenstva ZSSK.

„Naše konzorcium ukázalo už pri minulej zákazke vysokú kvalitu výroby a technických riešení. Teší ma, že si tento úspech budeme môcť zopakovať a ďalšie slovenské regióny získajú naše moderné jednotky,“ doplnil Petr Brzezina.

Nové elektrické jednotky Panter, ktoré nadväzujú na v súčasnej dobe dodávané a úspešne prevádzkované jednotky, budú dodávané pre regionálnu prevádzku elektrifikovaných tratí v Košickom a Prešovskom kraji, najmä na tratiach Košice – Lipany – Plaveč, Košice – Michaľany – Trebišov, resp. po elektrifikácii až po Humenné, Košice – Michaľany – Čierna nad Tisou pre rýchlosti až do 160 km/h a napätie  3 kV a 25 kV. Všetky nové štvorvozové jednotky budú mať dĺžku 106 m a kapacitu 343 sedadiel. Každý vozeň súpravy bude mať klasické usporiadanie dvoch podvozkov a každá elektrická jednotka bude mať vždy tri hnacie podvozky. Vďaka tomu budú mať súpravy vynikajúce jazdné vlastnosti na všetkých elektrifikovaných tratiach Slovenska a umožnia spoľahlivé dodržiavanie jazdného poriadku v náročných zimných podmienkach s tým, že na základe požiadaviek zákazníka a skúseností z prevádzky boli zapracované zmeny, ktoré ešte zvýšia pohodlie cestujúcich. Ide napríklad o prípravu na montáž automatu na občerstvenie, automatu na lístky, či úpravu interiéru tak, aby jednotka mala viac priestoru na bicykle, lyže a ďalšie športové potreby.

Široké nástupné dvere spolu s plne prechodným moderným interiérom bez vnútorných dverí umožní rýchly a plynulý pohyb cestujúcich. Nástup do vozidla bude možný u väčšiny štandardných nástupíšť výšky 550 mm priamo bez nutnosti schodov. U ostatných nástupíšť bude nástup zaistený s pomocou výsuvných schodov. „Cestujúci ocenia najmä pohodlné sedenie, elektrické zásuvky, klimatizáciu, štýlové LED-osvetlenie interiéru a vybavenie vozidla priestorným moderným WC prístupným aj invalidom. Elektrické jednotky ponúknu tiež vylepšený kamerový systém, moderný informačný systém s monitormi a aj vysokovýkonnú wi-fi. Dostatok miesta budú mať jednotky i pre prepravu invalidov, detských kočiarov, bicyklov, lyží, snowboardov a ponúknu i jednoduchý a bezbariérový nástup pre všetkých cestujúcich,“ dodáva Tomáš Ignačák, podpredseda predstavenstva v skupine Škoda Transportation.

Rovnako ako na minulej zákazke (na celkom 25 elektrických jednotiek), prebehne časť výroby v ŽOS Trnava, ktorá sa podieľa najmä na finálnom spájaní vozňov, oživovaní celých jednotiek, na skúškach a príprave na predanie zákazníkovi.

Aktuálne jazdí na Slovensku už 20 nízkopodlažných jednotiek Panter a ďalších 5 bude uvedených do prevádzky ešte do konca tohto roku. S novou objednávkou tak bude mať ZSSK k dispozícii až 45 jednotiek tohto typu. Tie sú jedny z najúspešnejších produktov skupiny Škoda Transportation. Zákazníci totižto podpísali zákazky už na celkom 250 týchto jednotiek, z nich viac ako polovica pripadá na Českú republiku. Nízkopodlažné elektrické jednotky zo Škodovky však nejazdia iba v Českej republike a na Slovensku, ale aj v Litve a na Ukrajine a osobné vozne z dcérskej spoločnosti Škoda Transtech vozia cestujúcich vo Fínsku. Aktuálne prebieha výroba nových jednotiek pre Lotyšsko a podpísaná je zákazka aj na šesť kusov do Estónska.

 

O projekte

9 ks elektrických jednotiek → projekt EÚ + vlastné zdroje

  • hodnota zákazky: 76 284 000 eur
  • oblasť nasadenia: Košický a Prešovský kraj (Košice – Lipany – Plaveč, Košice – Trebišov, resp. po elektrifikácii až po Humenné, Košice – Michaľany – Čierna nad Tisou)
  • podpis zmluvy: 9. 9. 2021
  • predpokladané ukončenie realizácie projektu: 11/2023

 

Financovanie

  • Celková výška oprávnených výdavkov pre projekt generujúci príjem: 76 284 000,00 eur
  • Celková výška oprávnených výdavkov: 74 346 386,40 eur
  • Výška NFP (EÚ zdroj + ŠR SR): 74 346 386,40 eur
  • Spolufinancovanie ZSSK: 1 937 613,60 eur

Skočiť na hlavné menu