Slovensku pomohlo v súvislosti s utečeneckou krízou osem krajín


Dátum: 23.03.2022

Obrázok k aktualite Slovensku pomohlo v súvislosti s utečeneckou krízou osem krajín
Slovensko požiadalo Európsku úniu o pomoc v súvislosti s utečeneckou krízou. Osem krajín vyhovelo jeho žiadosti o poskytnutie materiálu, najmä prístreškov a lekárskej pomoci. Informoval o tom minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) po stretnutí s eurokomisárom pre krízové riadenia Janezom Lenarčičom v Bratislave. Eurokomisár ubezpečil Mikulca, že Európska komisia otvorila všetky možnosti na to, aby si Slovensko uplatnilo jednotlivé náklady.

Minister sa s Lenarčičom rozprával najmä o situácii na Ukrajine, poskytnutí pomoci pre civilnú ochranu a zriadení humanitárneho hubu, ktorým bude pomoc prúdiť priamo na Ukrajinu. "Je to dôležité aj z pohľadu Európskej únie aj vzhľadom na množstvá, ktoré na Ukrajinu už teraz idú a samozrejme aj s pomocou tohto nášho humanitárneho hubu budú tiecť v budúcnosti," poznamenal Mikulec.

Lenarčič priblížil, že doteraz bolo Ukrajine poskytnutých 8000 ton humanitárnej pomoci v rámci mechanizmu civilnej ochrany. Na takéto veľké objemy sú potrebné podľa neho veľké logistické centrá, akým je práve slovenský humanitárny hub.

Únia v stredu prijala komuniké, ktoré zabezpečuje pomoc štátom, kde prichádzajú utečenci z Ukrajiny. "Prostredníctvom tohto komuniké vyjadruje EÚ svoju pripravenosť poskytnúť pomoc krajinám, ktoré pomáhajú utečencom v prístupe k bývaniu, vzdelávaniu a zdravotníctvu," povedal Lenarčič.

Eurokomisár ešte v stredu spoločne s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) navštívi v Košiciach novovzniknutý humanitárny hub, ktorý prijme prvé kamióny s pomocou.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu