Slovensko-poľské fórum bolo venované rozvoji pohraničia


Dátum: 16.06.2022

Obrázok k aktualite Slovensko-poľské fórum bolo venované rozvoji pohraničia
Posilnenie vzájomnej spolupráce v hospodárskej, spoločenskej, kultúrnej a politickej rovine v nadchádzajúcich rokoch bolo cieľom III. Slovensko-poľského fóra. Uskutočnilo sa v utorok (14. 6.) a v stredu (15. 6.) v Bardejovských Kúpeľoch. TASR o tom informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová.

"Fórum je priestorom na to, aby sme ukázali konkrétne výsledky dobre fungujúceho susedstva s Poľskom a naštartovali ešte presnejšiu a adresnejšiu pomoc našim prihraničným regiónom. Len predchádzajúce programové obdobie v rámci Interreg na naše územie prinieslo približne 50 miliónov do rôznych oblastí. Najviac sme čerpali v oblasti dopravnej infraštruktúry, kde kraj vybudoval cesty v dĺžke zhruba 78 kilometrov takmer za 20 miliónov eur," povedal predseda PSK Milan Majerský.

"So slovenskými regiónmi máme veľa rozvinutých vzťahov, projektov a aktivít, všetko sa to deje v posledných rokoch. Teraz ich musíme znova aktivovať. Takéto aktivity si však vyžadujú prostriedky vrátane prostriedkov z Európskej únie. Myslím si, že program Poľsko - Slovensko, ktorý nás spája a umožňuje nám spoluprácu realizovať, bude mať ešte väčší vplyv na naše vzťahy pri novom rozdeľovaní európskych fondov," zvýraznil maršálek Podkarpatského vojvodstva Wladyslav Ortyl.

Samotná konferencia pozostávala zo štyroch panelových diskusií. Prvá priblížia efekty a priority cezhraničnej slovensko-poľskej spolupráce, v druhej spoločné nové výzvy, ako aj pomoc a solidaritu Európy v kontexte konfliktu na Ukrajine. Tretia panelová časť sa zamerala na posilnenie dopravnej infraštruktúry v pohraničí a záverečná štvrtá na perspektívy rozvoja hospodárskych vzťahov na poľskej a slovenskej strane hranice.

V poradí už tretie pokračovanie Slovensko-poľského fóra pripravil PSK v súčinnosti s Nadáciou Inštitút východných štúdií vo Varšave. Podujatie podporili Podkarpatské vojvodstvo, inštitúcie programu cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko – Slovensko a Regionálne poradenské a informačné centrum Prešov.

Iniciatíva k jeho pravidelnému organizovaniu vzišla v septembri 2018 počas Ekonomického fóra v Krynici-Zdróji. Po dvoch ročníkoch v Jasionke pri Rzeszowe sa podujatie konalo na slovenskej strane prvýkrát.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu