Slovenská správa ciest zrekonštruuje mosty v Banskobystrickom kraji, využije na to peniaze Európskej únie


Dátum: 12.01.2023

Obrázok k aktualite  Slovenská správa ciest zrekonštruuje mosty v Banskobystrickom kraji, využije na to peniaze Európskej únie
 Slovenská správa ciest (SSC) plánuje zrekonštruovať šesť mostov s úpravou úsekov ciest prvej triedy v Banskobystrickom samosprávnom kraji predbežne za 7 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Vyhlásila už verejnú súťaž na stavebné práce v rámci druhej etapy výstavby a zlepšenia bezpečnostných parametrov mostov. Ako štátni cestári oznámili vo Vestníku verejného obstarávania, zákazku plánovanú na dvanásť mesiacov budú financovať s využitím zdrojov Európskej únie cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra.

Tender rozdelili na šesť častí, na predkladanie a otváranie ponúk určili lehotu do 14. februára s tým, že platiť musia minimálne rok.
Odhadované náklady na rekonštrukciu havarijného stavu mosta a priľahlej cesty I/51 v obci Ladzany v okrese Krupina sú takmer 780-tisíc eur bez DPH. „Vzhľadom na veľmi zlý stav mostného objektu je preto potrebné tento mostný objekt sčasti zbúrať a vybudovať nový ponad potok Veperec,“ informovali cestári. Cieľom je zlepšiť dopravnú situáciu a odstránením bezpečnostného rizika na moste a zlepšením technicko-dopravných parametrov zvýšiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

Rekonštrukcie dvoch mostov na ceste I/59 v obci Staré Hory, v časti Polkanová v okrese Banská Bystrica by mali podľa predpokladov stáť vyše 600-tisíc a skoro 720-tisíc eur bez DPH. V oboch prípadoch je nevyhnutná komplexná výmena hornej stavby mostného zvršku, nosnej konštrukcie a príslušenstva mosta s osadením nových bezpečnostných prvkov, resp. zábradlí či zvodidiel. Počas prác na mostoch by mali motoristi využívať obchádzkovú trasu.

Pre veľmi zlý stav potrebuje rekonštrukciu aj most na ceste I/71 v obci Šiatorská Bukovinka v okrese Lučenec, odhadovaná cena prác presahuje 880-tisíc eur bez DPH. „Rekonštrukcia mosta spočíva v zosilnení nosnej konštrukcie a spodnej stavby. Súčasťou opravy mosta je aj úprava vozovky,“ priblížila SSC. Rekonštrukcia mosta na ceste I/71 v obci Holiša v tom istom okrese s predpokladanými nákladmi cez 2 milióny eur bez DPH odstráni jeho nevyhovujúci stav, má tiež zvýšiť plynulosť a bezpečnosť cestnej dopravy. „Rekonštrukcia mosta a cesty bude prebiehať po polovičkách, takže jazdiť sa bude za regulovanej dopravy semaforom po nerekonštruovanej polovičke cesty,“ uviedli cestári. Oba tieto mosty vedú nad železničnou traťou.
Most na ceste I/72 v obci Hačava v okrese Rimavská Sobota zbúrajú a postavia nový, potrebná je aj rekonštrukcia úseku cesty. Malo by to stáť podľa predpokladov 1,9 milióna eur bez DPH.


Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu