Slovenská republika zdieľa ciele portugalského predsedníctva najmä v oblasti kohézie


Dátum: 19.01.2021

Obrázok k aktualite Slovenská republika zdieľa ciele portugalského predsedníctva najmä v oblasti kohézie
Slovensko podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa (SaS) zdieľa ciele portugalského predsedníctva predovšetkým v oblasti kohézie. Tiež sa vyslovil za potrebu férovej zelenej a digitálnej reformy a vyjadril nádej, že členské štáty budú môcť čo najskôr čerpať zdroje prostredníctvom plánu obnovy a dlhodobého rozpočtu.

Ocenil, že Portugalsko vo svojom programe nezabudlo ani na oblasť energetiky a proces rozširovania Únie o krajiny západného Balkánu, pričom podľa neho Únia nesmie zabudnúť na význam vzťahov s krajinami Východného partnerstva. Klus vyjadril nádej, že Portugalsku sa konečne podarí odštartovať Konferenciu o budúcnosti Európy, ktorú pre pandemickú situáciu nestihli spustiť predošlé chorvátske a nemecké predsedníctva.

Portugalsko preberá svoje predsedníctvo v Rade EÚ v náročných časoch. Zároveň však je to aj čas nádeje, uviedol v utorok veľvyslanec Portugalska na Slovensku Fernando Manuel de Jesus Teles Fazendeiro na úvod videobrífingu o prioritách portugalského predsedníctva, ktorý pripravilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Portugalské predsedníctvo sa bude riadiť mottom "Čas na výsledky: spravodlivú, zelenú a digitálnu obnovu". Novopredsedajúca krajina už dávnejšie naznačila, že na čele EÚ sa bude zameriavať na prekonanie pandémie ochorenia COVID-19. Portugalský veľvyslanec spresnil, že hoci pandémia aj naďalej trápi Európanov, je to zároveň "čas nádeje", keďže sa začalo s očkovaním.

Portugalsko, ktoré prevzalo predsedníctvo od Nemecka, bude Rade EÚ šéfovať do 30. júna. Následne ho odovzdá Slovinsku.​

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu