SK8: Čerpanie eurofondov v novom programovom období musí byť rýchlejšie a efektívnejšie ako doteraz


Dátum: 21.05.2021

Obrázok k aktualite SK8: Čerpanie eurofondov v novom programovom období musí byť rýchlejšie a efektívnejšie ako doteraz

Čerpanie eurofondov musí byť v novom programovom období 2021 až 2027 rýchlejšie a efektívnejšie ako doteraz. Zhodli sa na tom predsedovia samosprávnych krajov na regionálnej konferencii SK8, ktorá sa konala online formou vo štvrtok 20. mája. Združenie krajov SK8 to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslalo komunikačné oddelenie združenia. Pri novom spôsobe čerpania peňazí zo zdrojov Európskej únie by práve kraje mali zohrávať dôležitú úlohu.

„Tieto peniaze musia byť využité podľa potrieb obyvateľov tam, kde sú najviac potrebné. Chceme aby ľudia v regiónoch reálne vnímali a cítili, že sa ich okolie mení k lepšiemu,“ povedal predseda SK8 Jozef Viskupič.

Diskutujúci sa zhodli na potrebe uplatňovania princípu partnerstva a využívania skúseností samospráv pri príprave a uplatňovaní politiky súdržnosti. Práve župy totiž podľa Viskupiča majú najširšiu znalosť o potrebe budovania škôlok, revitalizácie okolia, bezpečnosti cyklotrás a ďalších investícií.

Rovnako bude dôležitá spolupráca medzi štátom a samosprávami ako aj stanovenie jasnej metodiky zo strany štátu. Podľa nej by následne mali postupovať príslušné sprostredkovateľské orgány. Samosprávy očakávajú, že budú do tvorby architektúry eurofondov zapájané čoraz intenzívnejšie aj na odbornej úrovni.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu