SIEA predĺžila platnosť poukážok Zelená domácnostiam II na päť mesiacov


Dátum: 27.10.2020

Obrázok k aktualite SIEA predĺžila platnosť poukážok Zelená domácnostiam II na päť mesiacov
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) predĺžila platnosť tento rok vydávaných poukážok z projektu Zelená domácnostiam II z troch na päť mesiacov. Zmena sa týka aj poukážok, ktoré budú vydané v najbližších týždňoch. V utorok o tom informoval vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

"Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu predlžujeme platnosť poukážok z troch na päť mesiacov, aby mali domácnosti a zhotovitelia dostatok času na zabezpečenie inštalácie zariadení a doručenie žiadostí o preplatenie. Zmenou platnosti chceme vyjsť v ústrety tým, ktorí nemajú možnosť inštalácie dokončiť v pôvodnej lehote z dôvodu karanténnych opatrení," uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

Zmena platnosti sa podľa aktualizovaných osobitných podmienok projektu týka 1609 poukážok, ku ktorým zatiaľ neboli doručené žiadosti o preplatenie, aj 364 nových poukážok na fotovoltické panely, ktoré bude SIEA rozposielať domácnostiam v najbližších dňoch. Platnosť päť mesiacov budú mať aj všetky ďalšie poukážky, ktoré SIEA vydá tento rok. Lehota, dokedy majú zhotovitelia poukážky rezervovať v elektronickom systéme, zostáva naďalej 30 dní od vydania poukážky.

"V projekte pokračujeme, stále prijímame žiadosti o preplatenie doručované poštou a poukážky ku kompletným žiadostiam priebežne preplácame. V prípade, že sú zariadenia už nainštalované, uvítame, ak zhotovitelia pošlú podklady k žiadosti o preplatenie čím skôr, aby sa uvoľnili prostriedky pre vydanie poukážok k ďalším žiadostiam, ktoré čakajú na vybavenie v zásobníkoch," zdôraznil Blaškovitš.
Celkovo bolo z projektu Zelená domácnostiam II zatiaľ podporených viac ako 9100 zrealizovaných inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Suma doteraz preplatených poukážok je viac ako 18,4 milióna eur. Na podporu inštalácií je vyčlenených celkom 37 miliónov eur. Od začiatku roka SIEA z projektu Zelená domácnostiam II preplatila 4521 poukážok na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v hodnote 9,4 milióna eur.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu