Šéfka Stáleho zastúpenia SR pri EÚ: Urobím všetko pre zohľadnenie našich záujmov


Dátum: 23.02.2021

Obrázok k aktualite Šéfka Stáleho zastúpenia SR pri EÚ: Urobím všetko pre zohľadnenie našich záujmov
Nová šéfka Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli Petra Vargová už mesiac oficiálne zastupuje záujmy Slovákov v Bruseli. Pri tejto príležitosti zdôraznila, že chce spolu so svojím tímom urobiť všetko pre to, aby potreby Slovenska boli v Európskej únii známe a zohľadňované.

"To znamená, intenzívne komunikovať a spolupracovať s inými členskými krajinami. To je esencia Bruselu, dosahovanie kompromisu a hľadanie dobrých riešení - a aj dobrých riešení pre Slovensko," vysvetlila veľvyslankyňa.

Priblížila, že pandémia ovplyvnila nielen spôsob fungovania Stáleho zastúpenia, ale aj pracovnú agendu. Spresnila, že rokovania Výboru stálych zástupcov pri EÚ (COREPER) sa týkajú toho, s čím príde Európska komisia.

Komisia v zrýchlenom tempe navrhuje mnohé opatrenia, legislatívne návrhy a odporúčania, ktoré musia členské krajiny prerokovať - najskôr na úrovni veľvyslancov, aby dokázali reagovať na danú fázu pandémie. Zároveň sa zaoberajú aj opatreniami, ktoré "presahujú" pandémiu a mali by pomôcť pri ekonomickej a sociálnej obnove európskych ekonomík.

"Okrem toho je tu stála agenda, a to je dlhodobá vízia digitálnej a zelenej Únie, čoho sme sa nevzdali, ale pridali sme ďalšiu dôležitú oblasť, a to je budovanie odolnosti. A to je zrejme aj poučenie z tejto krízy, aj keď ešte nie sme ani zďaleka na jej konci," zdôraznila Vargová.

Na otázku, ako súčasná zdravotná kríza ovplyvnila diplomaciu v Bruseli, veľvyslankyňa pripomenula, že veľa zasadnutí sa deje prostredníctvom videokonferencií, čo do veľkej miery znižuje úroveň debát a stráca sa takzvaná kuloárna diplomacia, ktorá je tiež dôležitá. Zároveň však spresnila, že zasadnutia COREPER neboli nikdy prerušené a veľvyslanci členských krajín EÚ sa osobne stretávali za pracovným stolom aj počas tých najhorších karanténnych opatrení v Belgicku a mohli tak formálne aj neformálne pripravovať podklady pre zasadnutia na úrovni ministrov a tiež pre samity EÚ.

Najbližšie vrcholné rokovania šéfov vlád a štátov EÚ, opäť v podobe videokonferencie, sa uskutočnia 25. a 26. februára a budú primárne venované spoločnému postupu členských krajín v rámci boja proti pandémii ochorenia COVID-19.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu