Samosprávne kraje vítajú snahu o využitie nevyčerpaných eurofondov na riešenie energetickej krízy


Dátum: 06.10.2022

Obrázok k aktualite Samosprávne kraje vítajú snahu o využitie nevyčerpaných eurofondov na riešenie energetickej krízy
Samosprávne kraje vítajú snahu o využitie nevyčerpaných finančných prostriedkov z eurofondov na riešenie energetickej krízy. Ako na tlačovom brífingu po dnešnom stretnutí členov združenia SK8 v Považskej Bystrici poznamenal jeho predseda a trnavský župan Jozef Viskupič, šéfovia vyšších územných celkov presadzujú, aby peniaze, ktoré boli pôvodne určené na regionálny rozvoj, boli prioritne použité pre samosprávy.

„Ak takéto finančné zdroje existujú, máme záujem, aby domovy sociálnych služieb, školy a nemocnice, ktoré majú na starosti župy, boli týmto spôsobom zasanované prioritne, pretože tieto peniaze mali prioritne patriť regiónom," poznamenal Viskupič.

Zároveň doplnil, že štát by sa pri riešení energetickej krízy mal pozerať na regionálne a mestské či obecné samosprávy ako na celok. „Všetci doručujeme istý typ verejnej služby a tento by mal byť zachovaný, či sa bude hovoriť o školách, nemocniciach alebo domovoch sociálnych služieb," dodal Viskupič.

Z dlhodobého hľadiska je podľa jeho slov cestou k riešeniu problémov s výškou energií predovšetkým znižovanie energetickej náročnosti budov a využívanie obnoviteľných zdrojov energií.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu