Šahy pripravujú v areáli nemocnice projekt vodozádržných zariadení


Dátum: 25.09.2020

Obrázok k aktualite Šahy pripravujú v areáli nemocnice projekt vodozádržných zariadení
Mesto Šahy pripravuje projekt na výstavbu vodozádržných zariadení. Investíciu s rozpočtom takmer 800.000 eur plánuje radnica realizovať v nemocničnom areáli.
Magistrát chce náklady financovať prostredníctvom fondov Európskej únie. Mestskí poslanci už odsúhlasili spolufinancovanie projektu v hodnote viac ako 39.000 eur. Zámer počíta s revitalizáciou parku v areáli nemocnice. V rámci projektu tu majú vzniknúť viaceré zariadenia, ktoré pomôžu udržať vodu v pôde a zároveň budú zmierňovať dosahy klimatických zmien. Pôjde napríklad o budovanie dažďových záhrad, zberných jazierok, či umelo vytvorených mokradí.


V prípade, že sa mestu podarí získať na projekt nenávratný finančný príspevok, môže z neho financovať aj rôzne zberné systémy na zhromažďovanie dažďovej vody. „Môže ísť aj o realizáciu intenzívnych a extenzívnych vegetačných striech a stien využívajúcich na zálievku zrážkovú vodu zo strechy budovy. Nepriepustné povrchy sa môžu vymeniť za plochy zelene s funkčnou vegetáciou podporujúcou výpar a budovať sa môžu aj podpovrchové vsakovacie systémy v kombinácii s vodozádržnými opatreniami,“ informoval magistrát.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu