S prácami na obnove dvoch úsekov Cesty slobody by sa mohlo začať v máji


Dátum: 08.03.2022

Obrázok k aktualite S prácami na obnove dvoch úsekov Cesty slobody by sa mohlo začať v máji
Predpokladaný začiatok stavebných prác v rámci plánovanej obnovy Cesty slobody, v časti od Podbanského po Pavúčiu dolinu a od Tatranských Matliarov po Tatranskú Kotlinu, je naplánovaný na začiatok mája. Informovalo o tom mesto Vysoké Tatry na svojej internetovej stránke. V prvom prípade sa bude realizovať úsek v dĺžke 7,6 kilometra, v druhom viac ako 6,1 kilometra. Samospráva už teraz upozornila, že na ceste vzniknú čiastočné obmedzenia, plánované sú usmernenia dopravy aj pomocou svetelného značenia.

Cesta druhej triedy II/537, známa ako Cesta slobody, spája Prešovský a Žilinský samosprávny kraj a slúži k napojeniu priľahlých ciest a obcí na cesty I/18 a I/66. Súčasný stav už nespĺňa základné požadované a bezpečnostné štandardy cesty druhej triedy. Jej obnovu preto pripravuje Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja, dotkne sa viac ako 42 kilometrov. Cieľom projektu, na ktorý pôjde približne 41 miliónov eur, je zvýšiť bezpečnosť a komfort cestovania. „Bude sa realizovať v šiestich etapách. Zahŕňa opravu 26 mostov, jednej poloestakády, štrnástich oporných a dvanástich zárubných múrov a štyroch odpočívadiel,“ priblížilo mesto Vysoké Tatry. Jeho primátor ešte v úvode marca na sociálnej sieti informoval, že na ceste sa už začalo s prípravnými prácami, a to výrubom stromov v telese cesty. „Súčasťou rekonštrukcie bude frézovanie vozovky, búracie práce, úprava a zhutnenie podložia, zhotovenie telesa cesty a novej konštrukcie vozovky, vyčistenie a dláždenie priekop, rekonštrukcia priepustov, osadenie zvodidiel, vodorovného a zvislého značenia,“ konkretizovala ďalej samospráva. V rámci dvoch spomínaných úsekov sa bude rekonštruovať sedem mostov. Práce by mali byť hotové do konca budúceho roka.

Prešovský kraj chce práce financovať prevažne z eurofondov, konkrétne z Integrovaného regionálneho operačného programu, ďalej štátneho rozpočtu a tiež z vlastných zdrojov.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu