S poľskými partnermi zrealizovala žilinská krajská samospráva projekty za 14 miliónov eur


Dátum: 16.12.2021

Obrázok k aktualite S poľskými partnermi zrealizovala žilinská krajská samospráva projekty za 14 miliónov eur

Vďaka Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko - Slovensko 2014-2020 získal Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pre rozvoj zariadení vo svojej správe takmer 14 miliónov eur. S pomocou eurofondov zrekonštruovala krajská samospráva viaceré úseky ciest v prihraničných regiónoch, napríklad medzi Makovom a Čadcou na Kysuciach, a na Orave v obciach Vitanová, Krušetnica, Lokca a Hladovka. Informovala o tom hovorkyňa ŽSK Lucia Lašová.

Ďalšie finančné prostriedky podľa jej slov smerovali do revitalizácie a rozvoja župných múzeí. „V areáli Budatínskeho hradu prešla komplexnou rekonštrukciou za takmer milión eur hospodárska budova, v ktorej vznikol výstavný priestor pre drotársku expozíciu. Vďaka európskym zdrojom sa podarilo uviesť do prevádzky železnicu v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Aktuálne prebieha posledný z radu veľkých projektov cielených na infraštruktúru kultúrnych zariadení, v rámci ktorého sa obnoví historická železničná trať vo Vychylovke," uviedla Lašová.

ŽSK z pozície správcu fondu mikroprojektov poskytol ďalšie 4 milióny eur pre mestá, obce a ostatných žiadateľov z verejného sektora zo Žilinského kraja. „Prostredníctvom mikroprojektov sa v území podporilo 70 kilometrov cezhraničných chodníkov, 30 kultúrnych pamiatok a urobilo sa množstvo spoločných cezhraničných miestnych aktivít na podporu zamestnanosti," poznamenala Lašová.

Na uskutočnenie projektov bolo celkovo z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vyčlenených viac ako 178 miliónov eur, ktoré mohlo pomerne využiť celkovo päť regiónov poľsko-slovenského pohraničia. „Do kraja smerovalo približne 22 percent celkovej alokácie programu, teda takmer 40 miliónov eur. Žilinská župa z tohto balíka dokázala využiť 14 miliónov, čo je dôkazom kvalitnej a profesionálnej projektovej prípravy. Úspešne zavŕšené projekty už dnes slúžia verejnosti a sú priamym dôkazom toho, ako prostredníctvom intenzívnej cezhraničnej spolupráce môžeme skvalitniť poskytované služby a život obyvateľov poľsko-slovenského pohraničia," uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Doplnila, že na Úrade ŽSK sa už intenzívne pripravujú na nové obdobie programu cezhraničnej spolupráce, ktoré by sa malo naštartovať v priebehu roka 2022. „Naše priority sú zlepšenie dopravnej infraštruktúry prihraničných ciest, zlepšenie dostupnosti k našim atraktivitám v kraji, napríklad aj prostredníctvom cyklotrás, a tiež podpora vzdelávania medzi školami, zariadeniami sociálnych služieb a nemocnicami," uzavrela Jurinová.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu