RYBNÍČEK: Vláda by mala miliardy z EÚ použiť na kľúčové dopravné a rozvojové projekty


Dátum: 03.08.2020

Obrázok k aktualite RYBNÍČEK: Vláda by mala miliardy z EÚ použiť na kľúčové dopravné a rozvojové projekty
Peniaze z fondu obnovy Európskej únie (EÚ) by mala vláda využiť najmä na dopravné a rozvojové projekty. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček. Slovensko bude mať možnosť počas najbližších siedmich rokov vyčerpať z EÚ približne 40 miliárd eur. Podľa Rybníčka by preto krajina mala príležitosť využiť zodpovedne. Pri rozhodovaní o tom, do ktorých projektov v samosprávach budú peniaze investované, by sa vláda podľa neho mala radiť s primátormi a starostami miest a obcí.

„My dole v území naozaj najlepšie vieme, čo je nevyhnutne potrebné strategicky riešiť. Pokiaľ túto príležitosť vláda nevyužije, bude to pre rozvoj Slovenska a vyrovnávanie regionálnych rozdielov veľký problém,“ povedal pre agentúru SITA Rybníček. Predstavitelia vlády by sa podľa neho nemali napríklad pri strategických cestných a železničných uhloch riadiť hranicami samosprávnych krajov, ale prirodzeným správaním sa ľudí v danom regióne. „Mám na mysli cestovanie do práce, za vzdelaním, za kultúrou a športom. Určite by som sa neobmedzoval hranicami samosprávnych krajov,“ vysvetlil.

Prezident ÚMS si myslí, že Slovensko bude úspešné iba vtedy, ak bude investovať do projektov, ktoré zásadným spôsobom zabezpečia udržateľný mestský a regionálny rozvoj. „Trochu ma vyrušujú vyjadrenia predstaviteľov vlády, že treba peniaze minúť napríklad na odkanalizovanie Slovenska. Myšlienka síce pekná, ale toto je presne ten takzvaný helikoptérový pohľad na fungovanie Slovenska. To kde, ako a kedy dobudovať kanalizácie musí byť jednoznačne rozdiskutované a dohodnuté so samosprávou. Inak to budú vyhodené peniaze, lebo sú aj oblasti, kde buď kanál ani nechcú, alebo ani to nepomôže na to, aby ste tam udržali žiť obyvateľov. To je príliš málo,“ povedal Rybníček.

Dobudovanie kanalizácií by podľa neho malo byť riešené ako súčasť projektu integrovanej územnej stratégie, ktorá bude zahŕňať množstvo ďalších projektov na zabezpečenie budúceho udržateľného rozvoja a fungovania mestskej alebo regionálnej oblasti. Prezident ÚMS považuje integrované územné stratégie za alfu a omegu budúceho rozvoja Slovenska.

Počas najbližších siedmich rokov bude môcť Slovensko čerpať z európskych zdrojov približne 40 miliárd eur. Z aktuálneho programového obdobia 2014 až 2020 bude mať k dispozícii nevyčerpaných osem miliárd eur. Z fondu obnovy môže získať 7,5 miliardy eur a zo sedemročného rozpočtu EÚ v programovom období na roky 2021 až 2027 ďalších 18,6 miliardy eur. Zároveň z neho môže Slovensko čerpať pôžičky do 6,8 miliardy eur. Vlastné spolufinancovanie projektov je naplánované vo výške 2,9 miliardy eur.


Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu