RTVS získala grant aj na tretie kreatívne centrum, v Košiciach


Dátum: 22.04.2021

Obrázok k aktualite RTVS získala grant aj na tretie kreatívne centrum, v Košiciach
Okrem Bratislavy a Banskej Bystrice vznikne kreatívne centrum pod gesciou RTVS aj v Košiciach. Na štvrtkovom rokovaní Rady RTVS to oznámil generálny riaditeľ verejnoprávneho média Jaroslav Rezník.

"Dostali sme informáciu, že projekt v Košiciach, ktorý bol pri vyhodnotení 'prvý pod čiarou', dostal napokon zelenú a môže sa realizovať," uviedol Rezník o investícii v hodnote 5,5 milióna eur, ktorá sa uchádzala o dotáciu v rámci tzv. centralizovanej výzvy, zameranej na budovanie siete kreatívnych centier a podpory kreatívnych činností. Pripomenul, že RTVS uspela vo výzve so všetkými predloženými projektmi.

"Veľmi sa teším, že tieto mimorozpočtové zdroje výrazným spôsobom znížia nahromadený investičný dlh, ktorý sa kumuloval už od polovice 80. rokov, a prispejú tak k tomu, aby sa RTVS mohlo technologicky dostať na úroveň moderného média 21. storočia," vyzdvihol Rezník.

Hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová doplnila, že v rámci kreatívneho centra RTVS v Košiciach bude vybudovaná špecifická infraštruktúra – pracovné dielne a štúdiá vrátane coworkingového centra, vybavené špičkovými technológiami. "Umožní rozvoj kreatívneho talentu v rôznych oblastiach profesijného zamerania, ako sú dramaturg, scenárista, režisér, zvukový majster, kameraman, strihač, grader, dabingový herec či tvorca grafického dizajnu," spresnila o pripravovanom centre.
 
Cieľom projektu je prispieť k vzniku nových pracovných miest a podnikateľských subjektov v kultúrno-kreatívnom priemysle v samotnom krajskom meste Košice, ale i v celom regióne.

Doteraz oficiálne podporené boli projekt kreatívneho centra v bratislavskej Mlynskej doline s celkovou výškou 9.934.145,68 eura a projekt kreatívneho centra RTVS v Banskej Bystrici, ktoré má vzniknúť v banskobystrických štúdiách, ale i na pôde Strednej priemyselnej školy J. Murgaša, investícia v tomto prípade je v hodnote 10.740.024 eur.
 
Okrem projektov RTVS získali dotáciu na vybudovanie kreatívnych centier i mestá Nitra a Trenčín, Trnavský a Košický samosprávny kraj a tiež Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre. Prostriedky budú môcť čerpať zo zdrojov Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), prioritnej osi 3 Mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch, ktorá je v gescii Ministerstva kultúry (MK) SR.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu