Rozhodnutie britských voličov treba rešpektovať bez komentárov


Dátum: 24.06.2016

Obrázok k aktualite Rozhodnutie britských voličov treba rešpektovať bez komentárov
„Toto nie je žiadna tragédia, je to realita, na ktorú bude musieť zostávajúcich 27 krajín EÚ veľmi rýchlo reagovať,“ uviedol predseda vlády SR Robert Fico v reakcii na rozhodnutie obyvateľov Veľkej Británie vystúpiť z Európskej únie.  

Veľkou chybou by podľa slovenského premiéra bolo, ak by reakcia ostatných členských štátov bola rovnaká ako doterajšia politika EÚ. „Obrovská časť ľudí v EÚ odmieta migračnú politiku EÚ, je veľká nespokojnosť s hospodárskou politikou EÚ. Preto záleží iba na nás, zostávajúcich dvadsiatich siedmich členských štátoch EÚ, či nájdeme dostatok síl, aby sme povedali, že zásadné politiky EÚ musia prejsť zásadnými zmenami,“ zdôraznil Robert Fico.

Ako premiér krajiny, ktorá už o niekoľko dní bude predsedať celej EÚ, opätovne ponúkol priestor na neformálnu diskusiu o budúcnosti Únie. „Musíme ponúknuť podstatne atraktívnejšie prístupy k témam, ktoré dnes občania Európskej únie vnímajú mimoriadne negatívne,“ zopakoval.

Výsledky britského referenda môžu výrazne ovplyvniť aj život na Slovensku. Praktické dopady vystúpenia sa začnú diať po 1. júli, kedy bude práve Slovenská republika sedieť za vrchstolom, ktorý bude o týchto veciach rozhodovať. „Očakávam, že bude obrovská miera zodpovednosti na vláde SR,“ povedal Robert Fico.

Skočiť na hlavné menu