Robert FICO: Konzervačné a digitalizačné centrum SNK sa môže porovnávať so svetom


Dátum: 18.01.2017

Obrázok k aktualite Robert FICO: Konzervačné a digitalizačné centrum SNK sa môže porovnávať so svetom
Konzervačné a digitalizačné centrum Slovenskej národnej knižnice (SNK) vo Vrútkach je jedinečnou ustanovizňou, ktorá sa môže porovnávať s vyspelým svetom. Po prehliadke centra to dnes na tlačovej konferencii povedal predseda vlády SR Robert Fico.
      "Teším sa na chvíľu, keď ktokoľvek z nás bude mať k dispozícii cez digitálne toky viac ako 2,5 milióna zväzkov kníh, ktoré si budeme môcť pozerať bez toho, aby sme si ich museli požičiavať priamo v knižniciach. Mimoriadne ma to zaujalo a urobilo na mňa obrovský dojem," uviedol Fico.
      Podľa podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho patrí konzervačné a digitalizačné centrum k špičke nielen v rámci Slovenska, ale aj Európy. "Máme tu veľký unikát, ktorý nemôže prestať fungovať po piatich rokoch, keď si splní svoju úlohu. Musíme nielen digitalizovať kultúrne dedičstvo, ale transformovať celý digitálny obsah do prístupnej formy. Aby bolo možné naše nádherné knihy a naše kultúrne dedičstvo zdieľať zo všetkých kútov sveta prostredníctvom internetu," zdôraznil Pellegrini.
      Podotkol, že Konzervačné a digitalizačné stredisko SNK vo Vrútkach, spolu s digitalizačným strediskom v Banskej Bystrici, kde sa digitalizujú umelecké diela a rôzne artefakty, vytvára unikátnu sieť technológií, ktorá zabezpečí zachovanie kultúrneho dedičstva pre generácie ďaleko dopredu. "Preto bude toto centrum určite fungovať aj ďalej. Ono sa už dnes uchádza o niektoré z ďalších výziev a projektov. V tomto prípade určite nebude problém, aby štát zabezpečil dostatočné zdroje na jeho prevádzku aj po skončení povinnej päťročnej prevádzky, ktorú musíme garantovať z titulu európskych peňazí," doplnil podpredseda vlády pre investície a informatizáciu.
      Konzervačné a digitalizačné centrum podľa generálnej riaditeľky SNK Kataríny Krištofovej pokračuje v konzervovaní, reštaurovaní a digitalizácii aj po ukončení národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKDA). "Ročne to vychádza okolo 41.000 dokumentov, ale tá skladba je trochu iná. Predtým to boli periodiká a články, teraz monografie a historické knižničné dokumenty a fondy. Udržali sme viac ako 72 miest, lebo sme vytvorili pracovné miesta aj v článkovej bibliografii, personalistike a ekonomike," dodala Krištofová.
 
Zdroj: TASR
 
Skočiť na hlavné menu