Richard Raši na bruselskej konferencii: Zaručíme dobré čerpanie eurofondov


Dátum: 25.05.2018

Obrázok k aktualite Richard Raši na bruselskej konferencii: Zaručíme dobré čerpanie eurofondov

„Efektívne riadenie a dobré čerpanie eurofondov je ´zmysel života´ môjho úradu,“ vyhlásil podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši na dnešnej konferencii O správnom manažovaní kohéznej politiky, ktorá slúži na vyrovnávanie regionálnych rozdielov, a na stretnutiach o fondoch EÚ v Bruseli.

„Na Slovensku tvoria eurofondy až 80 percent verejných investícií a vďaka nim sa podarilo za posledné dve programové obdobia zvýšiť  HDP z 55 na 77 percent priemeru krajín EÚ,“ uviedol vicepremiér Raši. Dodal, že Slovensko si uvedomuje, že štrukturálne fondy sú peniaze určené najmä na modernizáciu našej krajiny a predovšetkým jej regiónov. Preto veľmi pozorne posudzujeme projekty v zmysle princípu hodnoty za peniaze a prijímame desiatky opatrení na zvýšenie transparentnosti a efektívnosti čerpania.

Zároveň v diskusii otvorene povedal, že akokoľvek dobre nastavený systém môže zlyhať na chybe jednotlivca. Doteraz sme to na Slovensku vždy riešili tak, že sme po chybe jednotlivca sprísnili pravidlá pre všetkých, a sami sme si tak skomplikovali cestu na efektívne čerpanie, že sa musíme vrátiť na úroveň pravidiel Európskej únie a naše komplikované kontrolné procesy a procesy verejného obstarávania výrazne zjednodušiť a zamerať sa najmä na výsledok.

Raši dnes v Bruseli vystúpil na neformálnych raňajkách krajín V4 k viacročnému finančnému rámcu po roku 2020, ktoré zorganizovalo Stále zastúpenie SR pri EK. Tu zdôraznil spoločné stanovisko krajín V4, že eurofondy ako politika EÚ na vyrovnávanie regionálnych rozdielov musia pokračovať. „Slovensko ako nasledujúci líder V4 bude v nadchádzajúcich rokovaniach pevne presadzovať také nastavenie alokačných kritérií, aby nedošlo k dramatickému poklesu našej finančnej obálky po roku 2020,“ vyjadril sa R. Raši. Niektoré pesimistické kuloárne odhady totiž hovoria o poklese kohéznej obálky pre krajiny V4 až o 30 percent.

“Chceme, aby peniaze na riešenie nových problémov únie, ako je napríklad migrácia či ochrana hraníc, neodoberali financie na  vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Lebo tých problémov ešte môže prísť veľa,” upozornil. Dodal, že ak by sa teraz urobil v eurorozpočte „rez“ pre kohéziu, tak by to mohlo zastaviť vyrovnávanie regionálnych rozdielov, ale aj platov medzi členskými krajinami, čo by bolo proti základným princípom Európskej únie.

Na raňajky V4 tematicky nadväzovali tri bilaterálne stretnutia – s poľským ministrom pre investície a rozvoj Jerzym Kwiecinskym, s viceprezidentom Európskej komisie Marošom Šefčovičom a s Nicolom de Michelis – šéfom kabinetu eurokomisárky Coriny Creţu. S ním Raši diskutoval napríklad aj o oprávnenosti DPH v rámci dopravných projektov v Bratislave v Košiciach, no hovorili aj o téme málo rozvinutých regiónov či téme Hornej Nitry.


Skočiť na hlavné menu