.Remišová:MIRRI zaviedlo pri eurofondoch desiatky zmien,starostovia ich ocenili


Dátum: 15.10.2021

Obrázok k aktualite .Remišová:MIRRI zaviedlo pri eurofondoch desiatky zmien,starostovia ich ocenili
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR zaviedlo desiatky zmien v riadení eurofondov, aby urýchlilo a zjednodušilo ich čerpanie. Zmeny ocenili aj opoziční starostovia a primátori. V reakcii na kritiku starostov to uviedla vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí).

 "Od nástupu našej vlády v marci 2020 sme razantne zrýchlili čerpanie o 2,7 miliardy eur – to sú peniaze, ktoré iba za uplynulý rok a pol išli do regiónov na cesty, školy, škôlky, zdravotníctvo, sociálne služby, boj s pandémiou a podobne," poukazuje Remišová. V rámci dodatočnej alokácie protikrízového balíka REACT-EU dostane Slovensko 780 miliónov eur. Na podporu regiónov bolo ďalších takmer 247 miliónov eur. Základným predpokladom na podporu sú kvalitne pripravené projekty s vysporiadanými pozemkami a bez chýb vo verejnom obstarávaní, doplnila Remišová.

Tvrdí, že so starostami a primátormi dávno za rokovacím stolom sedeli. Naposledy sa podľa vlastných slov Remišová stretla so Združením miest a obcí, Úniou miest Slovenska a SK8. Rokovali o nových eurofondoch. "Naším spoločným cieľom je využiť každé euro na riešenia, ktoré zlepšia život ľuďom, pozdvihnú dlhodobo zanedbávané regióny," skonštatovala Remišová.

Starosta obce Dvory nad Žitavou a člen mimoparlamentnej strany Hlas-SD Branislav Becík v piatok na tlačovej konferencii uviedol, že MIRRI nevyhlasuje výzvy na podporu regiónov. Remišová tvrdenie považuje za "čistú účelovú lož". "Nepredpokladám, že pán starosta Becík nevie čítať, alebo že nemá dostatok informácií. Pritom obec, na čele ktorej stojí, patrí medzi úspešných prijímateľov prostriedkov z EÚ," podotkla vicepremiérka.

Starostovia asi 60 obcí Slovenska odmietajú likvidačný postup vlády voči samosprávam. V piatok požiadali Remišovú a šéfa envirorezortu Jána Budaja (OĽANO), aby ich prizvali za rokovací stôl k viacerým problémom. Obaja ministri podľa nich nerobia nič pre rozvoj vidieka a obyvateľov.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu