Rekonštrukcia Šarišskej galérie si vyžiadala náklady 3 milióny eur


Dátum: 14.05.2021

Obrázok k aktualite Rekonštrukcia Šarišskej galérie si vyžiadala náklady 3 milióny eur
Rekonštrukcia priestorov Šarišskej galérie na Hlavnej ulici v Prešove si vyžiadala náklady približne 3 milióny eur s DPH. Ide o tri meštianske domy. Podľa riaditeľa Rudolfa Dupkalu s rekonštrukciou začal Prešovský samosprávny kraj (PSK) ako zriaďovateľ galérie v roku 2015 na základe jeho podnetu. Autormi projektu sú architekti Marián Pitka a Karol Gregor.


saris
"My sme boli ako prihliadajúci, keďže nám v čase začiatku rekonštrukcie PSK ako zriaďovateľ odňal zo správy majetok. Celý proces bol v rukách Úradu PSK, Agentúry regionálneho rozvoja PSK a spoločnosti Euro-Building," uviedol pre TASR Dupkala.

Súčasťou zrekonštruovaných priestorov je podľa jeho slov aj veľká kultúrno-spoločenská sála, ktorá bude slúžiť na rôzne typy podujatí, ako sú konferencie, krsty kníh, CD, prípadne vystúpenia divadiel menších formátov.

"Na svoje si prídu milovníci divadla, hudby, spevu, tanca a výtvarného umenia. Sme jedinou budovou, ktorá má oficiálne pamiatkovým úradom schválenú open-air terasu. Môžeme ju využívať na činnosť kaviarne a čitárne. Rovnako budeme bezbariérovou galériou. To znamená, že už aj hendikepovaní ľudia sa dostanú do výstavných priestorov," priblížil Dupkala s tým, že kolaudácia by mala byť v júni. Následne 15 dní po nej sa zmení názov Šarišskej galérie na Krajskú galériu v Prešove. Rozhodli o tom krajskí poslanci.

Ako ďalej povedal, v rámci rekonštrukcie pribudlo v galérii i nové schodisko s výťahom a výťahovou šachtou. "Počas jej výstavby bola objavená jedna z najstarších studní v Prešove. Archeológovia tu objavili tiež jednu z prvých pecí, v ktorej sa pálili keramické džbány a dózy. Boli objavené aj priestory, v ktorých viac ako 200 rokov sídlil mestský hrobár. Na stenách sú stále viditeľné pozostatky čiernej farby, ktorá sa používala pri cínovaní truhiel," povedal Dupkala a doplnil, že v rámci rekonštrukcie vznikla aj nová reštaurátorská dielňa a priestor na prácu s verejnosťou.

"Časť projektu vo výške takmer milióna eur bola financovaná z Regionálneho operačného programu (ROP) v rámci ministerstva pôdohospodárstva z minuleho programového obdobia. Projekt sme podali v roku 2014. Zvyšnú časť financoval PSK, ktorý si vzal úver od Európskej investičnej banky, z ktorého časť išla pre Šarišskú galériu," dodal riaditeľ.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu