Rekonštrukcia autobusovej stanice v Komárne sa začne ešte v tomto roku


Dátum: 01.12.2020

Obrázok k aktualite Rekonštrukcia autobusovej stanice v Komárne sa začne ešte v tomto roku
Mesto Komárno zrekonštruuje autobusovú stanicu. Rekonštrukčné práce sa začnú ešte v tomto roku, pokračovať budú v prvej polovici budúceho roka. Obnovené budú čakárne, exteriéry a zrekonštruované budú aj dve zastávky. Cieľom projektu uskutočneného v rámci programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Maďarsko Interreg V-A je podpora cezhraničnej hromadnej dopravy, informoval primátor Komárna Béla Keszegh.

Z dotácie milión eur bude okrem rekonštrukcie autobusovej stanice v Komárne a autobusovej stanice v maďarskom Komárome zakúpený aj nový autobus na elektrický pohon, ktorý bude premávať medzi Komárnom a Komáromom. Celková investícia do rekonštrukcie autobusovej stanice a dvoch zastávok v Komárne predstavuje 160.287 eur.

V prvej etape rekonštrukcie, ktorá sa začne ešte v tomto roku, bude obnovený interiér autobusovej stanice. Obnovené budú sociálne miestnosti, čakáreň a vchod. Vymenené budú podlahy, celý interiér bude vymaľovaný, pribudnú nové svietidlá a vzduchotechnika. Výška investície predstavuje 35.396 eur bez DPH.

Druhá etapa prác sa bude týkať exteriéru autobusovej stanice. Rekonštruovať sa bude prístrešie a dažďové odkvapy pri zastávkach. Nosné konštrukcie budú posilnené a obnovené, zhotoviteľ prác vymení a zvýši počet lavičiek a odpadkových košov. Hodnota prác dosiahne 107.972 eur bez DPH.

Tretiu etapu prác bude tvoriť rekonštrukcia dvoch zastávok na Petőfiho ulici a pri Parku M. R. Štefánika. Tieto práce sa uskutočnia v prvej polovici budúceho roka. Zastávky dostanú novú dlažbu, ktorá zohľadní potreby slabozrakých a telesne postihnutých. Vymenené bude aj zastrešenie, pribudnú nové lavičky a smetný kôš. Celková investícia dosiahne 16.919 eur bez DPH.

Maďarský partner projektu, spoločnosť Volánbusz, podpísala dohodu so spoločnosťou Eurotrade Kft., na základe ktorej zakúpi autobus v hodnote 430.000 eur. Autobus na elektrický pohon vyrobí spoločnosť BYD pôsobiaca v priemyselnom parku v Komárome. Autobus s nízkou plošinou s 36 sedadlami a kapacitou 76 osôb bude mať rampu pre vozíčkarov, ktorá umožní pohodlnejšie cestovanie aj pre matky s kočíkom. Nový autobus bude medzi Komárnom a Komáromom premávať od leta budúceho roka. Povinnosťou spoločnosti Volánbusz bude aj inštalácia inteligentných panelov na zastávkach medzi mestami, ktoré budú cestujúcim ponúkať presné informácie a orientáciu na báze GPS.

„Vďaka získanej dotácii mesto Komárno pri autobusovej stanici zakrátko umiestni parkovací box pre bicykle, cestovanie teda bude pružne kombinovateľné. Postupne chceme zrekonštruovať aj zastávky v celom meste. Mestská hromadná doprava v Komárne je zdarma, vďaka tejto službe môže jedna rodina ušetriť aj niekoľko sto eur ročne,” povedal primátor.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu